Kolejny krok do ograniczania możliwości wyłudzeń VAT

Dzięki elektronicznej bazie podatników VAT firmy będą mogły weryfikować swoich kontrahentów. Takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. To kolejny krok do ograniczania możliwości wyłudzeń VAT.
Główny cel nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług to ukrócenie procederu wyłudzeń podatku VAT.

– Aby zmniejszyć lukę VAT-owską, aby nasze dochody budżetu państwa były większe, byśmy mogli zaspokajać potrzeby Polaków – mówił Piotr Uściński z sejmowej Komisja Finansów Publicznych.

Nowelizacja przewiduje utworzenie jednego rejestru podatników VAT, która pozwoli przedsiębiorcom na weryfikację swoich kontrahentów.

– Jest sprawdzony, przefiltrowany. Nie jest to firma krzak, nie jest to firma rejestrowana na słupa – podkreślił Marcin Horała, przewodniczący komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT.

To uchroni wielu przedsiębiorców – wskazał ekonomista Conrad Gadomski.
– W niejednej sytuacji było tak, że karuzela VAT-owska składała się również z łańcucha uczciwych dostawców, którzy nieświadomie w dobrej wierze współpracowali z oszustami – wyjaśnił Conrad Gadomski, ekonomista.

Wśród danych o firmach znajdą się m.in. numery kont, na które powinny być robione przelewy. Wykaz zostanie rozszerzony o dane dotyczące statusu podatników VAT czynnych i zwolnionych z tego podatku. Wykaz podmiotów, co do których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji, albo które wykreślił z rejestru jako podatników VAT, prowadzić będzie Krajowa Administracja Skarbowa.

Przedsiębiorca z branży IT Tymoteusz Biłyk widzi efekty dotychczasowych zmian prawnych ograniczających karuzele VAT-owskie.
– Konkurowaliśmy z firmami, które sprzedawały usługi poniżej kosztów serwisowania tej usługi. Teraz po czasie widzę, że tych firm już nie ma, a nawet wiem, co się z nimi stało, jak one były finansowane. W ten sposób uczciwa konkurencja pozwoliła nam wypłynąć – zaznaczył Tymoteusz Biłyk.

Większość przepisów ma wejść w życie 1 września tego roku.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ