Dolnoślązaku czy Twoje domowe nawyki chronią środowisko?

Zastanawiasz się jak ograniczyć emisję dwutlenku węgla lub zmniejszyć wycinkę lasu? Wystarczy odrobina chęci i zmiana swoich dotychczasowych nawyków. Sprawdź czy twoje codzienne życie jest proekologiczne!

Oczywiście ekologiczna postawa nie wymaga od nas utraty domowych wygód. Po prostu zmieniając swoje przyzwyczajenia oszczędzimy energię elektryczną, wodę oraz ograniczymy ilość odpadów. Warto podkreślić, że wiążą się z tym także korzyści materialne czyli niższe rachunki.

Pierwszym krokiem jest oszczędność wody. Zamiast kąpieli w wannie, możemy wziąć krótki prysznic, a podczas golenia się lub mycia zębów po prostu zakręćmy kran. Do płukania zębów warto używać kubeczka z wodą, by woda bez przerwy się nie lała. Wymiana cieknących uszczelek w kranie czy toalecie to kolejny punkt dla nas, za proekologiczość, ponieważ taka wymiana zapobiega utracie 15 litrów wody dziennie. Innym sposobem na zmniejszenie zużycia wody jest zakup urządzeń, które będą oszczędzały za nas. Krany i słuchawki prysznicowe z wodooszczędnymi końcówkami (perlatory) czy baterie bezdotykowe to jedne z takich urządzeń, które sprawdzą się na pewno, gdy nasze pociechy spędzają dużo czasu pod prysznicem.

infografika wDolnymŚląsku.com

Kuchnia jest miejscem, w którym statystycznie zużywa się najwięcej energii elektrycznej (około 40 proc.). Już na etapie jej projektowania możemy wprowadzić oszczędności. Nie ustawiajmy nigdy obok siebie lodówki i kuchenki, ponieważ ciepło wydobywające się z kuchenki powoduje częstsze włączanie się lodówki, która musi utrzymać odpowiednio niską temperaturę. Także urządzenia do kuchni są dodatkowo wyposażone w systemy, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia energii.

A co jeśli posiadamy jeszcze starsze modele urządzeń? Dbajmy o nie, np. zamrażarkę należy regularnie odmrażać, a tył odkurzać.

Brak zmywarki w naszym domu nie oznacza braku oszczędności. Zamiast mycia i spłukiwania naczyń pod strumieniem wody bieżącej, płuczmy je w oddzielnej misce lub przynajmniej dbajmy o zmniejszenie strumienia wody do minimum. Warto też zainwestować w płyty indukcyjne, które są bardziej energooszczędne od płyt elektrycznych.

W dodatku są całkowicie biodegradowalne – do ich produkcji nie używa się metali ciężkich ani arszeniku. Gotując na płytach indukcyjnych nagrzewają się tylko garnki i patelnie, a nie cała płyta. Możemy zaoszczędzić również sporo energii gotując poprostu pod przykrywką.

Zwracajmy także uwagę przy zakupie na klasę energetyczną sprzętu AGD. Pamiętajmy, że klasy A zużywają najmniej energii elektrycznej. Używajmy sprzętu tylko wtedy, kiedy jest to konieczne, podobnie jak w przydatku oświetlenia.

Ekologiczny możemy mieć także ogródek, nawet gdy mieszkamy w mieście. W miastach Dolnego Śląska wynajmiemy setki ogródków działkowych, które czekają na przyszłych właścicieli. Zakładając ogród starajmy się wybierać rośliny, które naturalnie należą do danego ekosystemu. Nie musimy kosić trawnika zbyt nisko, bardziej ekologicznym rozwiązaniem będzie kwiecista łąka. Rośliny podlewajmy rano, a nie w ciągu dnia, kiedy woda szybko paruje. Do podlewania najlepiej użyć wcześniej zgromadzonej deszczówki, która wzbogaci warzywniak, dzięki któremu będziemy mogli cieszyć się dostawa własnych świeżych warzyw.

Jak widać zmiana kilku nawyków i trochę naszych chęci pomogą nam być bliżej natury, nawet w tak zatłoczonym mieście, jak stolica Dolnego Śląska-Wrocław.

Www.ekologia.pl

DH

Artykuł powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.
PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ