IMGW ostrzega przed burzami z gradem

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed burzami z opadami gradu. Alerty dotyczą województw: małopolskiego, wielkopolskiego, podkarpackiego, zachodniopomorskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubuskiego i śląskiego.

Jak informuje IMGW, nad Europą dominuje rozległy, ale płytki niż z centrum nad Alpami, jedynie północna Skandynawia, Finlandia i północno-zachodnia Rosja znajdują się w zasięgu wyżu. Polska jest w zasięgu niżu znad Alp, na północy, w centrum i wschodzie zaznacza się strefa rozmytego frontu ciepłego. Przeważająca część kraju jest w ciepłym powietrzu polarnym, nad północny wschód dopływa przetransformowana, wilgotna masa pochodzenia zwrotnikowego.

Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 995 hPa i będzie się wahać.

W niedzielę w kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Przelotne opady deszczu i burze. Możliwy grad. Prognozowana wysokość opadów na przeważającym obszarze kraju do 20 mm, a miejscami na zachodzie, w centrum i na północnym wschodzie do 25 mm. Temperatura maksymalna od 21 st. na północnym wschodzie do 26 st. miejscami na zachodzie, chłodniej nad morzem – od 18 do 20 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

źródło: telewizjarepublika.pl/ IMGW, IAR, polsatnews.pl

PODZIEL SIĘ