Wrocławscy biznesmeni zeznają w CBA. Chodzi o wycieczkę współorganizowaną przez założyciela ART-B

fot: youtube

Wrocławscy biznesmeni z branży telewizyjnej i informatycznej zeznają w charakterze świadków w sprawie wycieczki do Izraela współorganizowanej przez Andrzej Gąsiorowskiego – założyciela słynnej firmy ART-B.

Prokuratura Okręgowa w Lublinie prowadzi śledztwo w sprawie wydatków tamtejszego portu lotniczego.

Obecnie śledztwo dotyczy trzech spraw – oszustwa przetargowego, umowy,  jaką Port Lotniczy w Lublinie zawarł z firmą z Rumunii i kosztownej wycieczki do Izraela.

– Śledztwo jest w toku, obecnie nikomu nie przedstawiono zarzutów – powiedziała nam Agnieszka Kępka, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

O niejasnych wydatkach portu już dwa lata temu prokuraturę zawiadomiło Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Kongres dla wybranych

Obecnie Centralne Biuro Antykorupcyjne przesłuchuje uczestników wycieczki do Izraela, którą w 2016 roku sfinansował Port Lotniczy w Lublinie. W dwudniowym kongresie w Tel Awiwie mieli wziąć udział przedstawiciele Lubelszczyzny – samorządowcy, przedsiębiorcy i naukowcy. Na liście znaleźli się także znani przedsiębiorcy z Dolnego Śląska. Pierwszy zajmujował się m.in. informatyzacją dolnośląskiej służby zdrowia – drugi prowadzi firmę związaną z produkcją filmów, organizacją eventów i reklamą. Według naszych informacji obaj zostali już przesłuchani w charakterze świadków.

Formalnie – koszty organizacji wycieczki miał ponieść lubelski port lotniczy, ale umowa na organizację wyjazdu została podpisana z jedną z lokalnych fundacji w trybie z wolnej ręki. Fundacja powstała zaledwie trzy miesiące przed podpisaniem tej umowy. Jak wyliczyło CBA, koszt wyjazdu jednej osoby wynosił średnio 16 tys. złotych. W sumie, wyjazd kosztował 1,5 mln złotych.

CBA ustaliło, że niektóre kwoty w kosztorysie były nawet dwukrotnie zawyżone. Pojawiły się też trudne do udokumentowania koszty np. technika sceniczna – wyceniona na 95 tys. złotych czy hostessy, których usługi miały kosztować 12 tys. złotych.

Podczas kongresu miała być omawiana współpraca pomiędzy Izraelem a województwem lubelskim.

Ludzie z misją

Izraelskim partnerem lubelskiej fundacji organizującej wyjazd był podmiot związany z Andrzejem Gąsiorowskim – współtwórcą słynnej firmy ART-B, która częściowo sfinansowała operację Most (przerzut Żydów do Izraela z ZSRR i Rosji). Biznesmen w skutek afery gospodarczej w 1991 roku uciekł do Izraela (był ścigany przez Interpol i polską policję). Śledztwo umorzono w 2016 roku z powodu przedawnienia zarzutów.

To właśnie między innymi Gąsiorowski miał się podpisać pod zaproszeniem do udziału w konferencji z przedstawicielami województwa lubelskiego, jakie otrzymała Ambasada Polski w Izraelu. Jej przedstawiciele ostatecznie odmówili udziału.

Gąsiorowski jest związany z Dolnym Śląskiem. Liceum i szkołę muzyczną ukończył w Wałbrzychu. Jest absolwentem Akademii Medycznej we Wrocławiu. Po studiach pracował jako laryngolog w szpitalu w Wałbrzychu.

PODZIEL SIĘ