Mina morska w Świnoujściu. Całkowity zakaz na Zalewie i utrudnienia dla kierowców

W Świnoujściu w niedzielę odbywa się akcja podnoszenia niewybuchu z czasów drugiej wojny światowej. Oznacza to utrudnienia dla żeglarzy i kierowców – wybierający się do miasta samochodem powinni jechać przez Niemcy.

Marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża będą wydobywać brytyjską lotniczą minę morską, zalegającą na głębokości około 6 metrów na skraju toru wodnego Szczecin-Świnoujście – tuż przy wyjściu z Kanału Piastowskiego na Zalew Szczeciński.

Operację przeprowadzą nurkowie-minerzy przy wsparciu niszczyciela ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców.

Prace przy wydobyciu niewybuchu mają trwać około 4 godzin. Po podniesieniu miny, zostanie ona odtransportowana na poligon  morski na Zatoce Pomorskiej i następnie zneutralizowana.

Aby wypłynąć z zalewu na morze, żołnierze będą się przemieszczać przez centrum Świnoujścia, dlatego ewakuowane zostaną osoby, które mieszkają w strefie niebezpiecznej (w odległości 200 m od toru wodnego, zarówno na prawym, jak i lewym brzegu). Dotyczy to ok. 160 mieszkańców miasta.

Na czas wydobycia miny tor wodny Szczecin-Świnoujście został zamknięty.

W godzinach 8.00 – 9.00 obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia do morza i na plażę w odległości 750 metrów od falochronu zachodniego – do wysokości ul. Zdrojowej.

Źródło: IAR, Twitter/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ