Karl Hanke i Złoto Wrocławia ! Czy miał coś wspólnego z ukryciem legendarnego Złota Wrocławia?

Czy gauleiter Dolnego Śląska, Karl Hanke, miał coś wspólnego z ukryciem legendarnego Złota Wrocławia? Wiele faktów może na to wskazywać…

Rankiem 6 maja 1945 roku Karl Hanke wyleciał z Wrocławia na pokładzie samolotu Fieseler Storch. Stało się to na kilka godzin przed kapitulacją Festung Breslau. Jego ucieczka była podyktowana obawą przed schwytaniem przez Rosjan. Z całą pewnością był jedną z najbardziej poszukiwanych osób w Europie. Czy tylko z powodu zaciekłej obrony ostatniego bastionu III Rzeszy? Z całą pewnością nie. Niewiele osób wie, że zgodnie z ostatnią wolą Adolfa Hitlera, z dniem 25 kwietnia 1945 roku, Hanke został mianowany Reichsführerem SS. W taki sposób została doceniona jego fanatyczna wiara w ideały nazizmu – czego wyrazem była obrona Wrocławia. Nie był to jedyny powód ucieczki z Festung Breslau. Mówi się o tym, że jeszcze jako gauleiter Dolnego Śląska, Karl Hanke zgromadził on olbrzymi majątek.

Z chwilę oblężenia miasta ulokowano go w schronie wybudowanym pod placem Nowy Targ. „Nie brak tu było bezcennych obrazów, żyrandoli, wykwintnych stylowych mebli, wygodnych foteli i urządzeń. W atmosferze zupełnej beztroski gauleiter wydawał tu huczne przyjęcia, na których podawano najwyszukańsze potrawy i najlepsze wina z przepełnionych magazynów miejskich” . W ostatnich tygodniach wojny majątek gauleitera ewakuowano w inne miejsce – nieliczne relacje wskazują, że mógł on trafić w rejon Jeleniej Góry. W jego ukryciu, wraz z zasobami wrocławskich urzędów, mieli brać udział oficerowie SS i policji. Uczestnicy tej operacji zniknęli w ostatnich dniach wojny. Podobnie jak Karl Hanke. Jego losy są trudne do zweryfikowania. Na temat ucieczki gauleitera przez lata krążyły liczne plotki. „Według niedawnej informacji prasowej [z lat 60. XX wieku] samolot miał wylądować pod Jelenią Górą na przygotowanym przez wojska radzieckie tzw. lotnisku-pułapce, gdzie gauleitera zatrzymano. Inna wersja mówi również o wylądowaniu Hankego pod Jelenią Górą, gdzie po rozpoznaniu został zabity przez grupę żołnierzy” . Niepotwierdzone plotki głosiły, że gauleiter zginął w Sudetach w trakcie potyczki z oddziałem polskich lub radzieckich żołnierzy. Kolejne spekulacje miały dowodzić, że został zatrzymany w rejonie Jeleniej Góry „przez wojskowe władze radzieckie” i trafił do jednego z obozów na wschodzie ZSRR . Niektórzy historycy twierdzą, że Karl Hanke uciekł z terenu Niemiec i ukrył się w jednym z krajów „neutralnych”. Jeszcze inni przekonują, że zginął z rąk czechosłowackich partyzantów, starając się uciec na południe Europy. Wiele osób wierzy, że Karl Hanke opuszczając Dolnego Śląska zabezpieczył nie tylko swój prywatny majątek, ale również tzw. Złoto Wrocławia.

Więcej informacji na temat Złota Wrocławia i innych tajemniczych wydarzeń mających miejsce na Dolnym Śląsku pod koniec II wojny światowej i po jej zakończeniu, Czytelnicy znajdą w najnowszej książce Roberta Kudelskiego „Złoto Wrocławia. Narodziny legendy”.

źródło: K. Jońca, A. Konieczny, Upadek „Festung Breslau”, Wrocław 1963 / S. Kulczyński, Festung Breslau, w: Trudne dni, tom I, Wrocław 1960

PODZIEL SIĘ