„Wtedy wszystko się zaczęło” czyli V Przystanek Niepodległość

W Polanicy Zdroju w dniach 13 – 15 września odbędzie się V już Przystanek Niepodległość. To wydarzenie patriotyczno-kulturalne objął swym duchowym patronatem Jego Ekscelencja bp Ignacy Dec a patronatem honorowym Premier Mateusz Morawiecki. Będzie się tam dyskutować o najważniejszych sprawach Polaków.

 

Przystanek Niepodległość jest miejscem, które jednoczy ludzi, którzy mają serce po prawej stronie, mówią organizatorzy, Mateusz Jellin burmistrz Polanicy-Zdrój i Krystyna Śliwińska pomysłodawczyni patriotycznego spotkania wybitnych publicystów, historyków, polityków i artystów ze słuchaczami. Przeszłość jest równie ważna jak przyszłość, dlatego przystankowe tematy zahaczają nie tylko o posmoleńskie dzieci ale też politykę, w tym dyplomację wewnętrzną i zewnętrzną, a modlitwa o chrześcijańską Polskę.

Tak robił i mówił Marszałek Piłsudski – o swojej historii każdy musi pamiętać, ale trzeba patrzeć w daleko w przyszłość, dopowiada Śliwińska.

Przecież o Smoleńsku nie sposób nie mówić. Teraz, z uwagi na 100. rocznicę odzyskania niepodległości, w szerszym kontekście. To Sybir, Katyń, Wołyń, Smoleńsk. Ból podobny, wtedy i teraz było uderzanie w Polskę. Dlatego na przystanku mówimy o posmoleńskich dzieciach. Mówimy też o Żołnierzach Wyklętych. Jest potrzeba oddania im hołdu, potrzeba upominania się o należne im w naszej historii miejsce. Prawda wychodzi. Zgodnie z tym, co było powiedziane, chcieli nas zakopać, nie wiedzieli, że jesteśmy ziarnem.

Obchodzimy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki świętego Jana Pawła do Polski, dlatego też pierwszy dzień Przystanku zatytułowaliśmy „Wtedy wszystko się zaczęło”, i to będzie dzień poświęcony świętemu Janowi Pawłowi II z koncertem górali i wspomnieniami. To, co nam Ojciec Święty powiedział, szlaki, które nam wytyczył – tymi podąża Przystanek Niepodległość.

Informacje znajdziemy na stronie https://przystanekniepodleglosc.pl i fecebooku. Tam też wkrótce rozpoczną się zapisy na trzydniowe wydarzenie patriotyczne.

PODZIEL SIĘ