Poseł Świat: Jeśli nie znajdziemy recepty, czeka nas cywilizacyjna katastrofa

fot. youtube.com

Od dekad toczą się dyskusje na temat początków życia człowieka, moralnej konieczności obrony praw dzieci  nienarodzonych, ich statusu prawnego. Z jednej strony proliferzy nie ustają w działaniach i zapewniają, iż akcje będą organizowane dopóty, dopóki każdy człowiek nie będzie miał zagwarantowanej prawnej ochrony życia. Z drugiej strony, mamy postępowe „wściekłe Polki”, które zablokowały podpisanie ustawy antyaborcyjnej, „dzięki temu nie będą się rodziły upośledzone dzieci”. Swoją drogą, skąd wiedzą, że wszystkie aborcje dotyczą upośledzeń?

Mamy zapaść demograficzną i państwo musi wiedzieć jak zmienić dramatycznie zmniejszającą się dzietność, która pomimo rządowego wsparcia nadal jest niska. Wygramy, jeśli wrócimy do prostej zastępowalności pokoleniowej. Czy to jest możliwe?

Na zjawisko, które dzisiaj obserwujemy złożyło się kilka przyczyn mówi poseł Jacek Świat.

Zapaść demograficzna to nie tylko polski problem. Dotknęła praktycznie wszystkie kraje będące kolebką zachodniej cywilizacji. I jest dziś najpoważniejszym wyzwaniem, przed którym stoi nasza kultura. Jeśli nie znajdziemy recepty, czeka nas cywilizacyjna katastrofa. W najlepszym razie centrum kultury zachodniej przeniesione zostanie na jej obecne peryferie. Na przykład do Ameryki Łacińskiej. Wybór na papieża Argentyńczyka jest znaczącym sygnałem, że jest to droga realna. Może stać się tak, że centrum rozwoju cywilizacyjnego przeniesie się na Daleki Wschód. Do Japonii, Chin, Korei Południowej. Ale może się stać i tak, że świat zachodu, a przede wszystkim Europa, zostanie skolonizowany przez islam i w perspektywie po prostu zaniknie. Skutki takich przemian są nieprzewidywalne. Cywilizacja zachodnia od wieku wskazała całemu światu wzorce organizacji państw, społeczeństw, gospodarki i obyczajowości. Upadek tej cywilizacji i jej strażników może spowodować kataklizmy o niemożliwych do przewidzenia skutkach.

Czy jest możliwość odwrócenia tendencji starzenia się i wymierania narodów zachodu? Tak jak nie ma jednej prostej przyczyny tego zjawiska, tak i nie ma jednego cudownego lekarstwa. Jeśli miałbym wskazywać na element kluczowy, od którego należałoby zacząć ratowanie się przed zapaścią, wskazałbym na rodzinę.

Odbudowa szacunku dla rodziny, odbudowa podstawowej roli w społeczeństwie, odbudowa szacunku dla matek i dla rodzicielstwa to kroki najważniejsze i najpilniejsze. Jak tego dokonać, to już temat na inną opowieść.

 

PODZIEL SIĘ