VIII Międzynarodowy Plener Plastyczny w Trzebnicy

♦ OGÓLNE. Międzynarodowe Plenery Plastyczne w Trzebnicy k. Wrocławia są organizowane od roku 2012. Dotychczas odbyło się siedem takich plenerów. Trwają z reguły 10 dni i odbywają się w drugiej połowie sierpnia. Na ich zakończenie lub w trakcie ich trwania są organizowane wernisaże, połączone z festynem parafialnym przy Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

♦ ORGANIZATORZY. Organizatorem plenerów jest kilka podmiotów samorządowych, kościelnych i biznesowych: Starostwo Powiatowe w Trzebnicy, Gmina Trzebnica, Hotel Trzebnica, Dom zakonny Salwatorianów w Trzebnicy i Parafia św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi w Trzebnicy.

♦ UCZESTNICY. Zwykle w plenerze bierze udział od 12 do 16 artystów. W dotychczasowych plenerach wzięło udział 42 artystów (niektórzy kilkakrotnie): z Polski – 22 osoby, Ukrainy -11; Niemiec -3; Maroka -3; Armenii, Francji i USA – po 1. Należy zaznaczyć, że nie byli to amatorzy, ale artyści z dużym dorobkiem, laureaci wielu nagród i wyróżnień, profesorowie uczelni artystycznych, uczestnicy i organizatorzy wielu wystaw oraz plenerów krajowych i zagranicznych. Techniki stosowane przez nich to: malarstwo, tkanina artystyczna, biżuteria artystyczna, witrażownictwo, metaloplastyka artystyczna, sztuka użytkowa, prace z papieru czerpanego, liternictwo, grafika, rzeźba. Dlatego też, ze względu na różnorodność, plener w nazwie jest określany jako „plastyczny”, a nie tylko „malarski”.

♦ VIII Międzynarodowy Plener Plastyczny Trzebnica 2019 odbędzie się w dniach 17-26 sierpnia. W niedzielę (25 sierpnia) o godz. 17.00 jest planowany wernisaż w ramach festynu parafialnego „Bartłomiejki”.

♦ W VIII Plenerze Trzebnica 2019 weźmie udział 14 Artystów z Polski, Białorusi, Ukrainy i Włoch:

1. GNACEK Stanisław (Wrocław)

2. GRESZCZYŃSKA-NOWIŃSKA Anna (Sopot)

3. KARZHITSKAYA Natalya (Nowopołock, Białoruś)

4. KRZYŻOWSKA Anna (Drawsko Pomorskie)

5. ŁOZOWSKI Janusz (Małkowice k. Wrocławia) – kurator artystyczny

6. ŁUKIEWSKA Ewa (Gdańsk)

7. DEL MONTE Ombretta (Civitavecchia, Włochy)

8. MROCZEK Ewa (Trzebnica)

9. SHAPOWALOWA Natalya (Mińsk, Białoruś)

10. SKRYNNYK Nataliya (Krasnohrad, Ukraina)

11. TSYMBALYUK Olena (Lwów, Ukraina)

12. WALCZAK-JACKIEWICZ Ewa (Borowice k. Karpacza)

13. WANTUCH Krystyna (Sopot)

14. ZHEREBETSKA Olena (Lwów, Ukraina)

♦ Autorem plakatu, podobnie jak wszystkich dotychczasowych, jest Rafał Sala. Inspiracją do tegorocznego plakatu jest kilim Maximo Laura, peruwiańskiego artysty – praca nazywa się „Pojednanie”.

♦ WYSTAWY. Po zakończeniu pleneru są organizowane wystawy poplenerowe w Urzędzie Gminy Trzebnica, w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy i w Hotelu Trzebnica.

♦ MEDIA. Ważna rola w promocji plenerów przypada patronom medialnym, a są to redakcje „Gościa Niedzielnego”, „Tygodnika Niedziela”, „Nowego Życia”, „Radia Rodzina” i „Panoramy Trzebnickiej”.

PODZIEL SIĘ