Premier Morawiecki o Romku Lazarowiczu: Spraw Panie, żeby jego myśli, jego serce, jego marzenia były na zawsze z nami

Dzisiaj w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca odbyło się pożegnanie śp. Romualda Lazarowicza, ps. „Bożena”. Wnuka majora Adama Lazarowicza, ps. „Klamra” i syn Zbigniewa Lazarowicza, ps. „Bratek”.

W uroczystościach brał udział premier Mateusz Morawiecki, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, samorządowcy i politycy. Śp. Romuald Lazarowicz został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski, za działalność społeczną”.

Odszedł druh z okresu konspiracji i wspaniały człowiek, mówili przyjaciele: odważny, skromny, cichy, wrażliwy na krzywdy ludzkie człowiek.

– Twoja odwaga, mimo wielu ograniczeń, wyznaczała cele, pobudzała do działania, nie było rzeczy niemożliwych (…) jesteś dla nas inspiracją, inspiracją do tego by iść dalej z odwagą, której nas uczyłeś. mówił kapłan podczas homilii.

Premier Mateusz Morawiecki wspomniał o wspólnej pracy ze św. pamięci Romkiem Lazarowiczem:

– Był mi jak brat. Kiedy komuna upadała, Romek był redaktorem naczelnym Biuletynu Dolnośląskiego a ja, jego pomocnikiem (…), dążył do doskonałości. Romek całe życie szukał doskonałej Polski. Pracował na nią, pracował nad nią i dla niej. Tworzył pierwsze podziemne radio w Polsce, był pięknym człowiekiem, miał duszę czystą jak łza. Spraw Panie, żeby jego myśli, jego serce, jego marzenia były na zawsze z nami i żyły na zawsze we wszystkich pokoleniach Polski.

Krótkie pożegnanie wygłosił marszałek senior Kornel Morawiecki.

Czy ty musiałeś zaangażować się w tak beznadziejną, wydałoby się sprawę walki z komunizmem? Kto tak ciężko, jak ty, pracował? Kto wydawał, redagował, nagrywał, archiwizował materiały konspiracyjne? Kto z nas tak ciężko pracował?!

Poznałem ciebie Romku, to zaproponowałeś mi, rozbudowującemu „Biuletyn Dolnośląski” – „Biuletynek”. Trochę prześmiewczy, trochę kpiący fragment rzeczywistości końca lat ’70 i początku ’80 (…). Teraz dziękujemy ci za wszystko co dla nas zrobiłeś, za cały twój trud i oddanie, i obiecujemy, że za twoim przykładem będziemy działać i śnić o wolnej Polsce. O Polsce silnej, suwerennej i niezależnej. Wielkiej Polsce.

 

PODZIEL SIĘ