Trwa akcja ratunkowa w Jaskini Śnieżnej. Utknęło dwóch grotołazów

Na głębokości około 400 metrów utknęło dwóch grotołazów. Na powierzchnię próbuje ich wydobyć 9 ratowników. Centrala TOPR spodziewa się, że pierwsze informacje o poszkodowanych dotrą dopiero w niedzielę rano.

– Dwóch grotołazów utknęło w korytarzu, który wypełniła woda. Nawiązali kontakt głosowy ze swoimi towarzyszami, którzy powiadomili ratowników. Wody jest na tyle dużo, że grotołazi nie mają szansy wyjścia. Znajdują się oni w dość odległej od otworu partii tej jaskini w okolicy tak zwanej Studni Wiatru – poinformował Roman Kubin, ratownik TOPR kierujący akcją.

W akcji bierze udział m.in. śmigłowiec TOPR.

Zdaniem ratownika, zalanie jaskini mogły spowodować ostatnie nawalne deszcze. W takich sytuacjach zebrana w gruncie woda może bardzo szybko i niespodziewanie wypełnić korytarze jaskini.

Jaskinia Wielka Śnieżna to najdłuższa i najgłębsza jaskinia w Tatrach. Długość jej korytarzy wynosi niemal 24 km, choć nie wszystkie z nich zostały dokładnie zbadane. Jest to jaskinia o skomplikowanych, wąskich korytarzach i przesmykach, która posiada kilka otworów wejściowych.

Źródło: IAR/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ