Poseł Jędrysek: rozwój gospodarki może opierać się na eksploatacji złóż morskich i oceanicznych

Już za dwa lata Polska może rozpocząć poszukiwania metali ziem rzadkich. Mamy podpisany kontrakt z Międzynarodową Organizacją Dna Morskiego na poszukiwanie dna na Atlantyku do 2033 roku. Polska działka może być warta fortunę.

Przyszłość polskiej gospodarki w znacznej mierze może opierać się na eksploatacji złóż morskich i oceanicznych. Technicznie, najprościej wydobywać złoża z dwukilometrowej głębokości dna oceanicznego, niż budować szyby i skomplikowane kopalnie.

Technologie już są ale trzeba je dopracować, mówi prof. Mariusz Orion Jędrysek

Złoża metali den oceanicznych mają lepszą jakość. Miedzi często dwukrotnie, złota czy kobaltu kilkukrotnie. Kobalt jest wykorzystywany do produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych i baterii litowo-jonowych. Można przewidzieć, że ceny metali będą musiały rosnąć, bo zapotrzebowanie będzie rosnąć i to kilkukrotnie.

Tak jak spawy łupkowe zmieniły świat od strony bezpieczeństwa surowcowo-energetycznego tak od strony bezpieczeństwa surowcowego, czy pozycji politycznej i geopolitycznej, Polska zmieni się o ile nadal będzie szła w tym kierunku.

PODZIEL SIĘ