Gdzie ukryto Złoto Wrocławia?

Informatorzy mający brać udział w operacji ukrycia Złota Wrocławia wskazali kilka lokalizacji, w których złożono skrzynie z cennymi depozytami bankowymi, biżuterią i majątkiem bogatych mieszkańców tego miasta. Gdzie znajdują się miejsca ukrycia Złoto Wrocławia?

W trakcie intensywnego śledztwa prowadzonego w 1953 roku przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego z Wrocławia i Złotoryi ustalono, że pod koniec wojny z Wrocławia wyjechał tajemniczy transport zawierający najprawdopodobniej depozyty bankowe, zasoby zakładów jubilerskich, prywatny majątek bogatych przemysłowców oraz dzieła sztuki i dobra zrabowane więźniom obozów koncentracyjnych. Oficerem kierującym operacją ukrycia tego skarbu (nazwanego Złotem Wrocławia) miał być major Uhlenau oraz kilku oficerów wrocławskiej policji. Jesienią 1944 roku grupa operacyjna przeprowadziła rekonesans, w trakcie którego wybrano miejsca dogodne do ukrycia cennych dóbr. Na początku 1945 roku skarb podzielono na mniejsze depozyty i ukryto w kilku przygotowanych wcześniej lokalizacjach. Świadkowie przesłuchiwani przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przekonywali, że złoto bankowe miało zostać umieszczone w skrytce w rejonie Karpacza (Śnieżki). Reszta cennych przedmiotów mogła trafić w rejon Pogórza Kaczawskiego (do skrytek w rejonie gór Ostrzycy i Wielisławki oraz wsi Grodziec) oraz Ślęży. Po wojnie w tych okolicach pojawili się tajemniczy mężczyźni, których zadaniem miała być ochrona miejsca ukrycia cennych dóbr. Mimo wieloletniego śledztwa i poszukiwań terenowych, służbom bezpieczeństwa PRL nie udało się odnaleźć Złota Wrocławia. Czy to oznacza, że w dalszym ciągu spoczywa ono gdzieś pod ziemią czekając na swojego odkrywcę? A może jest to tylko lokalny mit?

Więcej informacji na temat Złota Wrocławia i innych tajemniczych wydarzeń mających miejsce na Dolnym Śląsku pod koniec II wojny światowej i po jej zakończeniu, Czytelnicy znajdą w najnowszej książce Roberta Kudelskiego „Złoto Wrocławia. Narodziny legendy”.

PODZIEL SIĘ