Wrocław: 80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Od lewej : Poseł Mariusz Orion Jędrysek oraz Poseł Jacek Świat

Obchody 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej rozpoczęły się o godz. 4.45, od Apelu Pamięci na Cmentarzu Żołnierzy Polskich we Wrocławiu. Wśród polityków, samorządowców, służb mundurowych byli weterani wojenni, kapłani kościołów różnych wyznań i wrocławianie.

Po krótkich przemówieniach zapalono biało-czerwone znicze, złożono kwiaty. Kompania honorowa Wojska Polskiego z Garnizonu Wrocław, pod dowództwem płk Dariusza Krzywdzińskiego oddała salwę honorową. 80- lat temu żołnierze nie wiedzieli, że zostaną sami w nierównej walce. Bronili swojej Ojczyzny godnie i bohatersko, jak na Westerplatte, powiedział wojewoda Paweł Hreniak.

Poseł Mariusz Orion Jędrysek odczytał list od Przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej Sejmu RP

Wśród składających hołd ofiarom II Wojny Światowej oprócz  Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka i Dowódcy Garnizonu Wrocław płk Dariusza Krzywdzińskiego byli Marcin Krzyżanowski, Małgorzata Calińska-Mayer, Andrzej Jaroch, Mariusz Orion Jędrysek i Jacek Świat.

Po uroczystościach w kościele Św. Elżbiety odbyła się Msza Święta w intencji wszystkich zamordowanych i poległych żołnierzy i cywilów podczas niemieckiej i sowieckiej okupacji. Mszę Świętą celebrował Arcybiskup Józef Kupny.

 

PODZIEL SIĘ