Szybciej niż kiedyś można usunąć zaćmę

pixabay

Zamiast trzech lat, trzy miesiące- tyle dziś średnio czeka się na usuniecie zaćmy. Narodowy Fundusz Zdrowia zniósł limity na tego typu operacje. Nie we wszystkich placówkach czeka się tak samo długo. Dlatego warto poszukać i skorzystać z zabiegu w mniej znanej placówce.

Elżbieta Nowak nagle zaczęła mieć problemy ze wzrokiem. Najgorzej było wieczorem, gdy musiała jechać samochodem.

– Byłam u okulisty i zostałam zdiagnozowana, że na prawym oku niestety, ale  zachodzi mi zaćma – mówi pani Elżbieta Nowak.

Dziś jest już po operacji. Widzi prawidłowo. Na zabieg usunięcia zaćmy Elżbieta Nowak czekała niecałe trzy miesiące. Krótki okres oczekiwania to efekt zniesienia limitów przez NFZ na tego typu operacje. 

– Termin oczekiwania jest do trzech miesięcy – informuje Hanna Philips z wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jeszcze niedawno na operację zaćmy czekało się kilka lat. Dziś sytuacja się poprawiła. 

– Co miało na to wpływ? Jakie czynniki? No oczywiście zwiększenie finansowania – dodaje Hanna Philips.

W Wielkopolsce zaćmę usunąć można w 27 placówkach. Nie we wszystkich jednostkach czeka się tak samo długo. W 14 szpitalach zabiegi wykonuje się po trzech miesiącach. Jeśli nie chcemy długo czekać, warto poszukać mniej znanej placówki.

Czym jest zaćma i jak powstaje – zapytaliśmy lekarza, okulistę Andrzeja Gołębkę.

– Zaćma jest chorobą, która dotyczy najczęściej osób starszych. Powiedzmy 55 czy 60 plus. I polega na pojawieniu się zmętnień w obrębie soczewki – mówi Andrzej Gołębka.

Informacje o czasie oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy można uzyskać dzwoniąc na bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta –  800 190 590.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ