Amerykańska ambasador chwali niezależność prasy polskiej i Mateusza Morawieckiego w niemieckich mediach

Georgette Mosbacher w rozmowie z niemieckimi mediami podkreśliła, że Polska to wzorowy członek NATO. Odniosła się także do tematu wolności mediów. Zaznaczyła, że ufa premierowi Morawieckiemu, który zapewnia o utrzymaniu demokratycznych standardów

– Wolność prasy i wyrażania opinii są filarami naszych demokracji. To wartości, które USA i Polska podzielają. Praworządność ma fundamentalne znaczenie dla każdej cywilizowanej społeczności. To dotyczy także Polski. Prasa w tym kraju jest niezależna i krytyczna. Wierzę w zapewnienia premiera Mateusza Morawieckiego, że tak pozostanie – powiedziała Mosbacher w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla „Die WELT”.

Na pytanie, czy obawia się, że po wygranych przez PiS wyborach wolność mediów zostanie dalej ograniczona, Mosbacher odparła: „Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie”.

„Nie wszystko w Polsce jest perfekcyjne” – powiedziała „Die WELT” dyplomatka USA, odpowiadając na uwagę dziennikarza, że w Polsce przeprowadzono reformę mediów publicznych oraz sądownictwa. Ale dodała, że rozwój demokracji w Polsce w minionych 30 latach robi ogromne wrażenie.

Źródło: „Die WELT”, wp.pl, telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ