19.3 C
Wrocław
Wapń – minerał poprawiający sprawność mózgu

Wapń – minerał poprawiający sprawność mózgu

Mimo, że minerałów jest niewiele, stanowią one zaledwie około 4% masy naszego ciała,to biorą one udział właściwie we wszystkich reakcjach zachodzących w naszym ciele. Codziennie wydalamy minerały wraz z resztkami. Powinniśmy więc na bieżąco je uzupełniać wraz z jedzeniem i piciem.

Zdrowa dieta a nie łykanie  suplementów jest kluczowym czynnikiem w utrzymaniu odpowiedniego poziomu minerałów. Badania wykazały, że kluczowe znaczenie na zachorowalność na choroby neurologiczne, takie jak demencja i choroba Alzheimera, ma między innymi właściwy poziom spożycia wapnia. Mikołaj Choroszyński w swojej książce pt. „Dieta mind. Sposób na długie życie” pisze o wpływie  minerałów na funkcjonowanie mózgu.

Wapń
Jony wapnia uczestniczą w przewodzeniu sygnałów w układzie nerwowym. Szczególnie sygnalizacja pomiędzy neuronami ma kluczowe znaczenie dla procesów uczenia się i zapamiętywania. Wapń w komórkach jest jak elektrownia produkująca albo przenosząca energię na przykład do pracujących mięśni. Wapń jest jednym z podstawowych składników mineralnych, którego codziennie potrzebujemy w sporej ilości. Zapotrzebowanie wzrasta szczególnie u kobiet w okresie postmenopauzalnym, aby przeciwdziałać odwapnieniu kości, a w efekcie osteoporozie.

Wapń znajdziemy w wielu produktach zalecanych w diecie MIND, takich jak: mleko i produkty mleczne (sery, twarogi, kefir, maślanka, jogurt), wody mineralne, ryby (szczególnie te jedzone razem z ośćmi, jak szprotki), rośliny strączkowe (szczególnie soja w postaci tofu, fasola), orzechy i nasiona (zwłaszcza pestki słonecznika),  zielone warzywa (szpinak, kapusta i brokuły),  produkty zbożowe (płatki owsiane i otręby pszenne).

Za dużo czy za mało?
Zarówno niedobór, jak i nadmiar wapnia może się przyczynić do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych. Każdy ma swój fizjologiczny, bezpieczny poziom wapnia, po przekroczeniu którego zauważalne są spadki funkcji poznawczych. Jony wapnia stymulują powstawanie energii w komórkach niezbędnych do prawidłowej pracy mózgu. Niedobór i nadmiar prowadzi do upośledzenia tych funkcji. W przypadku choroby Alzheimera zauważalny jest znaczny ubytek wapnia z komórek. Mechanizm przedostawania się wapnia z krwi do mózgu nie jest jeszcze dobrze poznany. Według jednej z hipotez niedobór powoduje nasilony stres oksydacyjny, który poważnie uszkadza komórki nerwowe. Badania pokazują, że już niewielkie podwyższenie stężenia wapnia w obrębie układu nerwowego i komórek mózgowych powoduje śmierć tych komórek. Nierównowaga wapnia w naszej wewnętrznej fabryce prowadzi do rozwoju choroby Alzheimera.

Wapń uczestniczy również w procesach związanych ze snem. Wraz z wiekiem pogarsza się jakość snu. To z kolei przekłada się na nasilający się stres oksydacyjny. Za spokojny sen odpowiadają między innymi specjalne kanały wapniowe, które uczestniczą w prawidłowej komunikacji nerwowej.
Przy odpowiedniej ilości wapnia mózg jest w pełni skomunikowany. Sygnały bez problemu błyskawicznie przechodzą z jednego jego końca na drugi. Tak się dzieje, gdy nie śpimy. Natomiast w trakcie snu aktywność kanałów wapniowych spada. Sygnały płyną bardziej leniwie, utrzymując spokojny rytm i delikatne czuwanie organizmu. Wszystko po to, aby po pobudce wstać w pełni gotowym do działania.
Zakłócenie jednego ze szlaków wapniowych w trakcie snu powodowało znacznie płytszy sen oraz większą aktywność neuronów przez całą dobę. Niemożliwość wejścia w głęboką fazę snu oznacza stopniowe pogarszanie się właściwości psychicznych, co z czasem prowadzi do rozwoju poważnych chorób psychicznych. By mózg funkcjonował bez zarzutu, trzeba zadbać o odpowiednią podaż wapnia w diecie.

Źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ