Dr Szołucha: OFE przez rząd Platformy Obywatelskiej w roku 2013 zostały w dużej części zdemontowane i okrojone do takiego poziomu, w którym nie mają w zasadzie racji bytu

OFE przez rząd Platformy Obywatelskiej w roku 2013 zostały w dużej części zdemontowane i okrojone do takiego poziomu, w którym nie mają w zasadzie racji bytu – mówił dr Marian Szołucha, ekonomista, publicysta, nauczyciel akademicki.

Dr Marian Szołucha podkreślił, że winę za stan OFE ponosi rząd Platformy Obywatelskiej.

– Warto przypomnieć, że reforma emerytalna rządów Jerzego Buzka z końca lat 90. Ubiegłego wieku w zasadzie nigdy nie została ukończona. Mówię o tej reformie, która wprowadziła do naszego środowiska gospodarczo-społecznego Otwarte Fundusze Emerytalne, a potem przez rząd Platformy Obywatelskiej w roku 2013 OFE zostały w dużej części zdemontowane i okrojone do takiego poziomu, w którym nie mają w zasadzie racji bytu – mówił ekonomista.

Tamta reforma podważyła zaufanie Polaków do rynku finansowego, a poniekąd także do państwa – wskazał dr Marian Szołucha.

– Ponieważ chyba wszyscy uważaliśmy środki zgromadzone w OFE, w odróżnieniu od tych, które spływają do ZUS-u, za środki prywatne, a okazuje się, że były to środki publiczne, czy że za publiczne je ówczesne władze uznawały i dysponowały nimi wbrew woli dużej części Polaków. Bez pytania ich o zgodę przeznaczyły je na bieżące potrzeby, łatając tym samym tak naprawdę dziurę w finansach publicznych będącą skutkiem ich zaniedbań i zaniechań. Z OFE należy więc coś zrobić. Obecny rząd, którego część prawdopodobnie stanie się rządem na kolejną kadencję, proponuje nam mianowicie przeniesienie środków z OFE na indywidualne konta emerytalne jako rozwiązanie domyślne przy 15 proc. opłacie przekształceniowej, która zasili budżet państwa – powiedział wykładowca akademicki.

Publicysta przedstawił również alternatywne rozwiązanie tego problemu.

– A jako rozwiązanie alternatywne, ale takie, za którym będzie się trzeba aktywnie wypowiedzieć z perspektywy każdego z nas jako pracującego i odkładającego składki, proponuje przeniesienie tych środków do ZUS-u. Środki w ZUS-ie oczywiście będą z jednej strony niedziedziczone, z drugiej strony będą to środki opodatkowane przy wypłacie emerytury za lat kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt, i stąd ta opłata przekształceniowa, która ma zrównoważyć zasady dotyczące opodatkowania środków – podsumował dr Marian Szołucha.

radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ