Co dalej z opodatkowaniem supermarketów?

domena publiczna

Rząd zamierza przedłużyć zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej o kolejne pół roku. Rada Ministrów zajmie się tą sprawą na trwającym posiedzeniu.

Podatek miał obowiązywać od września 2016 r., został jednak zawieszony po tym jak Komisja Europejska uznała, że danina ta będzie stawiała mniejsze sklepy w uprzywilejowanej pozycji, a to według Komisji Europejskiej można uznać za tzw. pomoc publiczną.

16 maja bieżącego roku Sąd Unii Europejskiej orzekł, że negacja przez Komisję Europejską tego podatku jest nieważna. Komisja odwołała się od wyroku. Sprawą zajmuje się teraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W ocenie ekonomisty Marka Wołosa wprowadzenie tego podatku jest możliwe. Ekspert dodał, że rząd jest zdeterminowany do szukania nowych dochodów.

– W przyszłorocznym budżecie zaczyna pojawiać się coraz większa dziura budżetowa. Cały czas jesteśmy zaskakiwani pomysłami rządu, jak dochody budżetowe m.in. zresztą słuszny pomysł o podniesieniu akcyzy na papierosy i alkohol. Jeśli chodzi o podatek od handlu, który od 2016 roku jest w zasadzie przez cały czas omawiany i jest na niego kładziony nacisk, to teraz po decyzji unijnych władz możliwe jest wprowadzenie tego podatku. On z założenia miał dać około półtora miliarda złotych do budżetu – powiedział ekonomista Marek Wołos.

Podatek nie podoba się firmom zagranicznym działającym w branży handlu detalicznego w naszym kraju. Reprezentująca je w Brukseli organizacja Euro Commerce poinformowała już Komisję Europejską wyrażając swoje niezadowolenie, które uargumentowała szeregiem analiz. Dodajmy – z analiz wynika, że podatek uderzy właśnie w zagranicznych kapitalistów.

Z kolei dr Krystian Mieszkała, ekspert od prawa podatkowego uważa, że niezadowolenie korporacji może wynikać z faktu, że jest to podatek o charakterze przychodowym zatem bardzo trudno będzie unikać jego płacenia.

-Korporacje do perfekcji opanowały uchylanie się od opodatkowania za pomocą  agresywnych optymalizacji podatkowych w przypadku podatków dochodowych. Zatem nowy podatek doprowadzi do efektywnego opodatkowania korporacji – mówi portalowi wDolnymŚląsku.com dr Krystian Mieszkała. I dodaje, że warto przypomnieć badania GUS z 2012 roku. – W Polsce zarejestrowanych firm z udziałem kapitału zagranicznego było ponad 25 tys. i tylko 49 proc. z nich wykazało zysk. Zagraniczne firmy zapłaciły podatek w wysokości 8,5 miliarda złotych, co stanowiło tylko 0,68 procent przychodu tych firm.

Ustawa o podatku handlowym zakładała wprowadzenie dwóch stawek: 0,8 proc. od przychodu pomiędzy 17 a 170 mln miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln miesięcznie.

Środki te zasiliłyby budżet państwa i posłużyły m.in. na realizację programów społecznych.

Decyzja TSUE ws. podatku powinna zapaść w połowie przyszłego roku. Bez ostatecznej odpowiedzi unijnego trybunału Polska nie może go wprowadzić.

źródło: radiomaryja.pl/ wdolnymslasku.com

PODZIEL SIĘ