Nie będzie podwyżek cen prądu dla gospodarstw domowych ?

Nie będzie podwyżek cen prądu dla gospodarstw domowych – podkreśla wicepremier Jacek Sasin. Rząd dopracowuje projekt ustawy w tej sprawie. W grę wchodzi rozwiązanie, w myśl którego najpierw do odbiorców trafiłaby zaliczka na rekompensatę, a dopiero potem zostanie rozliczona całość.

Na zmiany cen energii wpływa wiele czynników zewnętrznych – wskazuje Agnieszka Głośniewska, rzecznik Urzędu Regulacji Energetyki.

– Przedsiębiorstwa kupują swoją energię w bardzo różny sposób, także na Towarowej Giełdzie Energii. Te ceny się zmieniają. Zmienia się na przykład kwestia uprawnień do emisji CO2 – mówi.

Na wzrost ceny energii wpływają także działania Unii Europejskiej – podkreśla doradca prezydenta Paweł Sałek.

– To jest cała polityka środowiskowa i klimatyczna UE. Polska jako członek UE jest zobowiązana do tego, aby wdrażać tę politykę. Jednocześnie rzeczą podstawową jest to, że mamy prawo i możemy wykorzystywać własne zasoby surowcowe i energetyczne (węgiel kamienny i brunatny) do tego, aby produkować w Polsce energię cieplną i elektryczną. Powinniśmy z tych swoich zasobów korzystać – wskazuje doradca prezydenta RP ds. polityki klimatycznej.

Wzrost kosztów zmusił firmy energetyczne do podniesienie cen energii.

– Jak do tej pory prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż prądu trzem z czterech sprzedawców z urzędu. Od stycznia taryfy dla odbiorców w gospodarstwach domowych może zmienić Tauron, od połowy stycznia Enea i Energa. Postępowanie wobec PGE jeszcze trwa – prawdopodobnie ta firma będzie mogła wprowadzić cenniki, ale w terminie późniejszym – podkreśla Agnieszka Głośniewska.

Podwyżki są kilkunastoprocentowe. Rachunki za prąd mają wzrosnąć średnio o 9 zł miesięcznie.

Polacy nie odczują w swoich portfelach rosnących cen energii – zapewnia wicepremier Jacek Sasin.

– Te osoby zostaną objęte przepisami, które wprowadzą rekompensaty zwracające ten wzrost cen energii – wskazuje minister aktywów państwowych.

W tej chwili w resorcie aktywów państwowych są dopracowywane szczegóły. Projekt nie jest jeszcze gotowy.

– W ciągu kilku tygodni ona trafi do parlamentu – dodaje.

I nikt nie będzie spieszył się z jego uchwaleniem. Rekompensaty mogą być wypłacane nawet wraz z końcem roku. Na stole jest jednak także inna propozycja. Chodzi o możliwość wypłacenia zaliczek na rekompensaty. Byłyby one rozliczane pod koniec roku.

TV Trwam News/ radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ