18.8 C
Wrocław
Lubczyk przyprawa i afrodyzjak o właściwościach leczniczych

Lubczyk przyprawa i afrodyzjak o właściwościach leczniczych

Lubczyk oprócz właściwości leczniczych i zastosowania w kuchni pełni także rolę naturalnego afrodyzjaku. Jego olejki eteryczne, żywice i kumaryny wpływają na rozszerzanie naczyń krwionośnych, przez co lubczyk wykazuje działanie pobudzające. Stosowany był dawniej w formie składnika wywarów miłosnych. Wierzono, że zwiększa potencję oraz pobudza libido nie tylko mężczyzn, lecz także kobiet. .

Lubczyk to roślina należąca do rodziny selerowatych. Swoje podobieństwo zawdzięcza przede wszystkim kształtowi liści, które łudząco przypominają nać selera. W przypadku lubczyku są one jednak zdecydowanie cieńsze i drobniejsze, a więc bardziej zbliżone do pietruszki. Zarówno liście, jak i nasiona, łodygi oraz kłącza tego zioła są wykorzystywane w kuchni jako przyprawa.

Lubczyk ma korzystny wpływ na ludzki organizm. Dzięki zawartości związków ftalidowych ma właściwości uspokajające, rozgrzewające, moczopędne, wiatropędne oraz bakteriobójcze. Oprócz tego zawiera kumaryny, kwasy roślinne, żywice, gumy, cukry, kwasy polifenolowe oraz fitosterole. W lubczyku znajdują się także spore ilości skrobi, minerałów, przede wszystkim takich jak potas, wapń, żelazo, witamina A i C.

Lubczyk wpływa na obniżanie poziomu złego cholesterolu, chroni przed chorobami serca, pozytywnie wpływa na skórę oraz zapobiega chorobom prostaty.

Pozytywnie wpływa także na układ moczowy i nerki. Ponadto oczyszcza organizm z toksyn, przyspiesza przemianę materii oraz wspomaga walkę z niestrawnością. Reguluje procesy trawienne. Pobudza wydzielanie soku żołądkowego, przyspiesza przemianę materii oraz hamuje nadmierną fermentację w jelitach.

W kuchni lubczyka używa się do zup, zwłaszcza tych zawierających groch, fasolę czy soczewicę. Zioło jest składnikiem naturalnej maggi. Przyprawę można używać do dań mięsnych, szczególnie tych duszonych. Jest też bardzo dobrym dodatkiem do potraw z ryb i owoców morza. Korzeń lubczyka zawiera sporą ilość olejków eterycznych, które nadają mu intensywny aromat, dzięki temu potrafi doskonale zniwelować nieprzyjemną woń morskiego posmaku, pozostawiając jedynie pożądane aromaty produktów.

Źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ