Zakończyła się 12. Ogólnopolska Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasnej Górze

jasna gora.jpg

Blisko cztery tysiące kibiców i sympatyków, pod przewodnictwem kapelana kibiców ks. Jarosława Wąsowicza złożyło dzisiaj hołd Czarnej Madonnie. Wspólna Msza święta, poświęcenie barw klubowych i błogosławieństwo to główny cel dorocznych pielgrzymek. Najliczniej barwy klubowe reprezentował Wrocław i Dolny Śląsk.

 

Mszy świętej przewodniczył abp Andrzej Dzięga a tematem przewodnim wygłoszonej homilii był Cud nad Wisłą. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych przybyli kibice z dawnych Kresów RP. Najwięcej z Ukrainy, Wileńszczyzny i Białorusi. Coraz liczniejszą grupę stanowią kibice z Węgier. Tradycyjnie po zakończeniu Mszy świętej w sali ojca Kordeckiego odbyło się spotkanie z ciekawymi ludźmi z red. Witoldem Gadowskim i Pawłem Piekarczykiem (koncert).

 

Abp Andrzej Dzięga Kapłan mówił o ewangelicznej wartości kibicowania, hierarcha odniósł się również do wątków historycznych.

Jesteście też wyrazicielami niezwykłej polskiej melodii serc, która idzie poprzez wieki. 1050 lat temu Mieszko I podjął decyzję niezwykłą, że Polska będzie krajem katolickim

Nie bójmy się modlić za wszystkich i modlić się o zatrzymanie światowej wojny, i modlić się o zachowanie pokoju, modlić się o jedność i mądrość serc w naszej Ojczyźnie, i w Europie, i w świecie. Bo to serca będą decydowały o świecie, o obrazie świata dnia jutrzejszego, nie sam intelekt i nie rachunki na kontach, ale serca.

Kapelan kibiców ks. Jarosław. Wąsowicz podkreślił wyjątkowość pielgrzymki, która zawsze ma charakter patriotyczno-religijny.

Była tak pomyślana jako spotkanie ludzi skupionych wokół idei patriotyzmu, gdzie nie są już ważne barwy klubowe, gdzie na bok odstawia się animozje, które przecież w sporcie, przy sportowej rywalizacji są od zawsze obecne, to jest wszystko nieważne – tutaj rozmawiamy o sprawach dla nas wspólnie ważnych, o Polsce, o polskiej historii.

Z kolei ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, zaznaczył, że to już ósmy raz razem z kibicami kłania się Matce Bożej. Kapłan mówił o mądrości ojców paulinów, którzy od wieków przyjmują przeróżne pielgrzymki, różne środowiska, i dla wszystkich Jasna Góra jest otwarta.

Na tym polega też praca duszpasterska, żeby to środowisko kibicowskie, bardzo zróżnicowane, przez tę działalność, jaką prowadzi ks. Jarosław Wąsowicz, księża salezjanie i inni kapelani, żeby to środowisko edukować w tym dobrym tego słowa znaczeniu, pokazywać nie tylko wartości sportowe, ale wartości moralne, i przede wszystkim wartości chrześcijańskie. I to wszystko się bardzo ładnie tutaj łączy, jest barwnie.

 

PODZIEL SIĘ