Trzeba apelować do użytkowników elektrycznych jednośladów o rozsądek

Wrocławianie chętnie korzystają z elektrycznych hulajnóg, które ułatwiają przemieszczanie po zatłoczonym mieście. Równolegle pojawił się problem bezpieczeństwa innych użytkowników wspólnej przestrzeni, zwłaszcza przechodniów, rowerzystów i kierowców.

Hulajnogi mogą rozwinąć prędkość do 65 km/h, z wypożyczalni tylko do 25 km/h a użytkownicy nie muszą mieć kasków ochronnych. Nazywają się teraz „szybcy piesi”.

Hulajnogi, ze względu na rozwijaną prędkość stwarzają zagrożenie. Liczba wypadków rośnie lawinowo zarówno w Polsce jak i na świecie. W razie kolizji czy wypadku, Policja może zastosować art. 86 KW, czyli – kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny – na dzisiaj nie ma jeszcze regulacji prawnych wobec jednośladów, zatem użytkownik hulajnogi traktowany jest jak pieszy.

Gospodarze polskich miast rozpoczęli kampanię informacyjną dla nowych użytkowników. We Wrocławiu została już zrealizowana o czym poinformował nas radny Prawa i Sprawiedliwości Sergiusz Kmiecik, który zwrócił się do prezydenta Jacka Sutryka z zapytaniem o kampanię promującą sprawne i bezpieczne użytkowanie hulajnóg elektrycznych. Poważne wypadki z udziałem jednośladów są coraz częściej ale w ubiegłym roku było poważne potrącenie przez tramwaj i wypadek śmiertelny. Trzeba ciągle apelować do użytkowników elektrycznych jednośladów o rozsądek.

Dopóki ustawodawca nie dostosuje przepisów o ruchu drogowym do „szybkich pieszych” trzeba działać doraźnie, dlatego Wrocławskie Biuro SmartCity i Zarządzania Projektami we współpracy z pierwszym operatorem hulajnóg firmą Lime opracowało spot edukacyjno-informacyjny dotyczący bezpiecznego korzystania z hulajnóg oraz ich parkowania.

Treści zawarte w spocie konsultowane były ze Strażą Miejską, Wydziałem Inżynierii Miejskiej, Biurem Zrównoważonej Mobilności i Biurem Wrocław bez Barier, mówi Robert Bednarski Dyrektor Biura.

Miastu zależało, żeby w sytuacji braku szczegółowych uregulowań prawnych dotyczących poruszania się tego typu pojazdów wskazać przykłady dobrych praktyk oraz uczulić użytkowników hulajnóg na innych uczestników ruchu, w tym osoby z niepełnosprawnościami. Z animacji można dowiedzieć się, jak bezpiecznie korzystać z elektrycznej hulajnogi, jak się na niej poruszać, jak prawidłowo parkować. Z tytułu powstania spotu informacyjnego Miasto nie poniosło wydatków. Dodatkowo w ramach odbywających się wydarzeń miejskich firmy zapraszane są, aby edukować mieszkańców w ramach właściwego i bezpiecznego korzystania z hulajnóg. W ramach takich wydarzeń rozdawane są również mieszkańcom specjalne kaski chroniące użytkownika przed konsekwencjami upadku.

PODZIEL SIĘ