Nie żyje były wiceszef MSWiA Zbigniew Rau

znicze_0.jpg
Nie żyje Zbigniew Władysław Rau, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i były policjant, autor publikacji m.in. na temat przestępczości zorganizowanej. Miał 45 lat.

Zbigniew Władysław Rau był absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Na początku kariery zawodowej pracował m.in. w Wydziale Kryminalnym Komendy Rejonowej Policji w Poznaniu i Wydziale Prewencji KWP w Poznaniu. Później objął funkcję Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Zarządzania Jakością. Obronił pracę doktorską na temat przestępczości zorganizowanej w Polsce i jej zwalczania.

O śmierci Raua poinformował jego asystent Michał Laskowski-Szofer. Rau był jednym z twórców Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego – instytucji, która ma na celu łączenie ludzi świata nauki, sędziowskiego i prokuratorskiego, policji i i innych służb w pracach nad bezpieczeństwem wewnętrznym.

W maju 2007 roku został powołany na stanowisko wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, gdzie nadzorował działalność Policji, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu. Jako wiceszef resortu promował stosowanie nowych technologii w zwalczaniu przestępczości – m.in. programów komputerowych do zwalczania cyberterroryzmu, wykrywania zagrożeń na lotniskach, identyfikacji biometrycznej osób. Był również współautorem nowelizacji ustawy o świadku koronnym, a także serii badań dotyczących tej instytucji prawa. Jego pogrzeb odbędzie się 21 stycznia w Poznaniu.

Źródło: niezależna.pl, wiadomosci.gazeta.pl, wp.pl/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ