Nie daj okazji złodziejowi – wrocławscy policjanci przypominają o dobrych zasadach bezpieczeństwa

Piotr Drabik, CC BY 2.0, Flickr

Niestety z policyjnych analiz zdarzeń wynika, że wielu nieprzyjemnych sytuacji można byłoby uniknąć, kierując się zdrowym rozsądkiem i zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa. Szczególnie jeśli mowa o kradzieżach np. o pozostawianych przez kierowców w pojazdach, różnego rodzaju przedmiotów wartościowych. Pamiętajmy, że auto zaparkowane w ciemnym, odosobnionym miejscu z torebką, aktówką, laptopem, czy aparatem fotograficznym albo telefonem – to gratka dla złodzieja. Mając to na uwadze wrocławscy policjanci zwracają się z apelem do wszystkich użytkowników samochodów osobowych i dostawczych, o niepozostawianie cennych rzeczy w swoich pojazdach. Pamiętajmy, że właściwe zabezpieczenie naszego mienia, to niewątpliwie jeden z elementów, mający wpływ na bezpieczeństwo.

Wybicie szyby w aucie i zabranie torby pozostawionej na siedzeniu samochodu zajmuje złodziejowi kilka, kilkanaście sekund. Kierowcy i pasażerowie często bagatelizują wartość przedmiotów pozostawianych przez siebie w autach.

Dla złodzieja, często przypadkowego, nawet pusta torba, stara nawigacja, karton po komputerze czy telefonie ma wartość i budzi jego zainteresowanie. Bez większego zastanowienia wybije szybę, aby zabrać pozostawioną rzecz i sprawdzić, czy przypadkiem ma jakąś wartość.

Często wydaje nam się, że w pobliżu nie ma nikogo i pozostawiamy w samochodzie cenne przedmioty. Wychodzimy przecież z auta tylko na chwilę, po to by szybko coś załatwić i zaraz wrócić. Jakie jest później nasze zdziwienie, gdy z samochodu znikają dokumenty, pieniądze i inne cenne przedmioty.

Wrocławscy policjanci radzą co zrobić, aby uniknąć tego typu nieprzyjemnych sytuacji. Nieraz wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach:
– nie zostawiaj w widocznym miejscu w samochodzie wartościowych przedmiotów,
– opuszczając pojazd weź ze sobą kluczyki oraz dokumenty,
– zawsze zamykaj szyby i włączaj system alarmowy,
– na postój staraj się wybrać miejsca zaludnione, dobrze oświetlone,
– zwróć uwagę, czy w pobliżu jest monitoring wizyjny.

Dojeżdżając do miejsca docelowego, warto pomyśleć i wcześniej schować przedmioty wartościowe, które musimy pozostawić w aucie np. w bagażniku.

Pamiętajmy, że ,,okazja czyni złodzieja”.

Jeżeli już jednak dojdzie do kradzieży, niezwłocznie powinniśmy zawiadomić o tym policjantów, aby mogli podjąć szybkie i skutecznie działania, mające na celu zatrzymanie sprawców i odzyskanie utraconego mienia. Czas ma duże znaczenie…

Źródło: KMP we Wrocławiu

PODZIEL SIĘ