Radny Kurczewski: Trasa pieszo-rowerowa zamiast połączenia drogowego

ratusz.jpg

Enigmatyczne wyjaśnienia wrocławskiego magistratu w sprawie planowanych inwestycji drogowych zmusiły radnych Prawa i Sprawiedliwości do poinformowania opinię publiczną o prawdopodobnym zaniechaniu budowy połączenia drogowego ulic: Góralskiej i Tęczowej. Miałaby tam powstać tylko trasa pieszo-rowerowa.

Michał Kurczewski szef klubu PIS w Radzie Miasta na dzisiejszej konferencji powiedział, że będzie to już kolejna interpelacja złożona do Biura Pana Prezydenta Jacka Sutryka w sprawie podjęcia działań skutkujących budową połączenia drogowego Góralskiej i Tęczowej we Wrocławiu.

Dokumentacja projektowa ww. połączenia istnieje już od czerwca 2010 roku i nie woli aby kiedykolwiek mogła być zrealizowana. Zgodnie z projektem miały tam powstać nowoczesne przejścia i tunele dla aut, bowiem część z nich miałaby realizowana nad trasami kolejowymi. Koncepcja wówczas przyjęta nie kolidowała z prawami właścicielskimi.

Teraz mówi się tylko o „priorytecie dla  ciągu  pieszo – rowerowego przy ewentualnym połączeniu Góralskiej i Tęczowej”. Radny Michał Kurczewski zauważa, iż  rejon  Tęczowej  jest  obecnie  miejscem  intensywnej  zabudowy mieszkaniowej, natomiast rejon Góralskiej wkrótce także zamieni się w wielki plac budowy.

Wskazywany w  odpowiedzi  na  interpelację tymczasowy  charakter    połączenia Góralskiej i Tęczowej po realizacji może się okazać w praktyce jedynym połączeniem w tym rejonie przez najbliższe  kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat, mówi radny Michał Kurczewski.

W toku korespondencji z miastem okazało się, że priorytetem jest tam trakt pieszo -rowerowy. Jest to o tyle skandaliczne, że połączenie drogowe może powstać w dużej mierze (albo całkowicie) za pieniądze prywatnych inwestorów. Projekt na tę drogę został zamówiony przez ZDIUM za ponad 800 tyś. zł w 2010 roku, po czym słuch o drodze zaginął.

Aleja Śródmieścia Południowego, która ma być docelowym połączeniem (inny przebieg niż Góralska

-Tęczowa) pl. Strzegomskiego i Grabiszyńskiej nie wiadomo czy kiedykolwiek powstanie. Pod inną nazwą: Staromiejska Obwodnica Wrocławia, zwaną także Śródmiejską Trasą Południową jest planowana od lat 60-tych…

PODZIEL SIĘ