14.6 C
Wrocław
Czarny bez – polska super żywność?

Czarny bez – polska super żywność?

Jagody czarnego bzu są jednymi z najzdrowszych owoców. Dostarczają wielu korzystnych dla zdrowia substancji, między innymi witamin C, B2, B6, niacyny, biotyny. Ekstrakty z owoców czarnego bzu są stosowane jako środki przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe.

Czarny bez występuje na terenie całego kraju. Ma niewielkie wymagania glebowe, rośnie w lasach, zaroślach, przy drogach. Krzew czarnego bzu może mieć nawet 10 m wysokości. Kwitnie w maju i w czerwcu, a owoce dojrzewają od lipca do października. Są najpierw zielone, potem czerwone, a w końcu czarno-fioletowe. W lecznictwie wykorzystuje się wszystkie części czarnego bzu – kwiaty, owoce, korę, korzenie i liście.

O właściwościach leczniczych czarnego bzu pisze dietetyk Małgorzata Różańska w książce „Super Żywność, czyli superfoods po polsku”

W jagodach rośliny są potas, sód i wapń oraz antocyjany, które zapobiegają chorobom układu krążenia, obniżają ciśnienie tętnicze krwi. Antocyjany redukują ryzyko nowotworów oraz chorób neurodegeneracyjnych takich jak Parkinson i Alzheimer, poprawiają ostrość wzroku.

Lek na przeziębienia i grypę
Czarny bez stosuje się przy przeziębieniach i grypie, skuteczność jego działania jest udowodniona naukowo. Wyciąg z owoców i kwiatów czarnego bzu ma działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. Ponadto wyciąg z czarnego bzu działa wykrztuśnie, napotnie i przeciwgorączkowo i nie ma żadnych działań ubocznych!

Działanie moczopędne i przeciwzapalne w układzie moczowym 
Preparaty z czarnego bzu mają działanie moczopędne, które polega na rozszerzeniu naczyń nerkowych i zwiększeniu w ten sposób dopływu krwi do nerek. Preparaty są wykorzystywane przy stanach zapalnych układu moczowego oraz w obrzękach rożnego pochodzenia.

Działanie przeciwbólowe
Jagody czarnego bzu opóźniają reakcję organizmu pochodzącą z ośrodkowego układu nerwowego, tym samym wykazują działanie przeciwbólowe. Owoce czarnego bzu sprawdzą się przy migrenie, nerwobólach, bólach reumatycznych, stanach zapalnych nerwu trójdzielnego i kulszowego oraz po zabiegach dentystycznych.

Właściwości antyoksydacyjne
Ekstrakt z owoców i kwiatów bzu czarnego stosuje  się w profilaktyce oraz w leczeniu nowotworów, chorób układu sercowo-naczyniowego, chorób neurologicznych.

Produkty z czarnego bzu: soki, syropy, nalewki, wina, dżemy, konfitury, marmolady, galaretki, składniki suszu kompotowego czy herbat. Owoce czarnego bzu dodawane są również do innych produktów, np. do mlecznych napojów, pełnią funkcję naturalnego barwnika roślinnego i wzmacniają ich działanie prozdrowotne.

Przepisy:

Przecier z czarnego bzu
Składniki: 1 kg owoców czarnego bzu,10 dag cukru

Dojrzałe owoce czarnego bzu starannie umyj, oberwij jagody. Na dno naczynia wlej ok. 1 szklanki wody, włóż owoce i pod przykryciem doprowadź do wrzenia. Rozgotowane owoce przetrzyj przez sito. Przecier posłódź do smaku, rozlej do słoików i pasteryzuj około 20 minut opakowania o pojemności do 0,5 l, a większe o 5 minut dłużej.

Sok z czarnego bzu
Składniki: 2 kg owoców, 50 dag cukru

Umyj owoce i oderwij od szypułek. Wyciśnij sok w sokowirówce lub przez wyciskarkę. Dodaj cukier, ewentualnie podgrzewając. Wlej do butelek lub małych słoików i pasteryzuj ok. 15 min w temperaturze 85 stopni. Możesz użyć sokownika. Do najniższej części sokownika wlej wodę, do najwyższej wsyp bez i zasyp go cukrem, lekko wymieszaj i przykryj szczelnie pokrywką. Wstaw na ogień. Gotuj w sokowniku, następnie zlej do słoików lub butelek powstały sok. Gorący wlej do słoików i odwróć dnem do góry. Tak przygotowany sok nie wymaga już pasteryzacji.

Źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ