13.7 C
Wrocław
Mięta – smak zdrowia?

Mięta – smak zdrowia?

Mięta to powszechnie znane zioło, cenione za swe właściwości lecznicze. Znalazła zastosowanie w medycynie, a walory smakowe często wykorzystywane są również w kuchni.

Główną zaletą mięty jest jej dobroczynny wpływ na podrażnienia układu pokarmowego. Wykazuje działanie rozkurczające mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, a tym samym – zmniejszające ból. Jest niezastąpiona w leczeniu problemów trawiennych, takich jak wzdęcia czy zaparcia. 

Najbardziej rozpoznawalne odmiany mięty to: mięta pieprzowa – najpopularniejszy rodzaj mięty w Polsce; mięta zielona – wykorzystywana w produkcji past do zębów i gum do żucia; mięta polna – najczęściej stosowana przy problemach trawiennych.

Mięta ma również właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Wspomaga walkę z bakteriami, które wywołują dolegliwości układu pokarmowego, a także z Salmonellą, E. coli i gronkowcem złocistym.

Miętowy olejek eteryczny znalazł zastosowanie w walce z dolegliwościami ze strony układu oddechowego. Ma właściwości antybakteryjne i wykrztuśne, dzięki czemu dużo łatwiej pozbyć się nadmiaru wydzieliny z płuc. Mięta pieprzowa działa jak środek wykrztuśny i może łagodzić takie dolegliwości jak kaszel czy katar.

Olejek z mięty łagodzi stany zapalne skóry. Działa łagodząco na podrażnienia skóry spowodowane ukąszeniami insektów, jak też poparzeniem słonecznym. Olejek z mięty pieprzowej posiada również właściwości przeciwbakteryjne, dlatego stosowany jest w leczeniu trądziku. Inhalacje olejku z mięty pieprzowej udrażnia nos i zatoki. Należy również pamiętać, że mięta może wywoływać skórne reakcje alergiczne.

Mięta pieprzowa wspomaga pracę wątroby poprzez zwiększenie przepływu żółci z wątroby do woreczka żółciowego. Mięta jest składnikiem wielu preparatów i herbat na złagodzenie stresu. Zawarty w mięcie mentol delikatnie rozluźnia mięśnie.

Mięta w kuchni

Liście i łodygi mięty są świetnym dodatkiem do potraw rybnych, a także jednym z głównych składników lemoniady, tuż obok cytryny. Mięta daje uczucie orzeźwienia, dlatego jest tak często stosowana w kuchni. Mięta wykorzystywana jest w deserach, często w towarzystwie czekolady (lody czekoladowo-miętowe, czekolada z dodatkiem mięty). Liście świeżej mięty dodawane do wielu sałatek, zielonych koktajli i świeżo wyciskanych soków.

Źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ