19 mld zł więcej dla Polski z budżetu unijnego

pixabay.com

19 mld zł więcej dla Polski z budżetu unijnego zakłada nowa propozycja szefa Rady Europejskiej w stosunku do projektu Komisji  Europejskiej – wynika tak z nieoficjalnych wyliczeń wysoko postawionego źródła rządowego.

Charles Michel, szef Rady Europejskiej, zaproponował przesunięcie ok. 6 mld euro w ramach polityki spójności z krajów bardziej zamożnych do mniej. Z tego obszaru Polska może liczyć na blisko 8 mld zł więcej. Do Polski może trafić także ok. 2 mld zł więcej na Wspólną Politykę Rolną. Z kolei 9 mld zł miałoby pochodzić z nowego instrumentu na rzecz wsparcia reform strukturalnych.

W propozycji szefa RE została także osłabiona tzw. reguła „pieniądze za praworządność”. Ekonomista dr Krystian Mieszkała ocenił, że mechanizm ten w nowej odsłonie może stać się w praktyce przepisem martwym.

– Utrzymano możliwość odbierania funduszy za tzw. łamanie praworządności, z tym, że pewną nowością jest to, że zaostrzono mechanizm, który by do tego upoważniał. Taki mechanizm mógłby być wdrożony wówczas, gdyby poparły go kraje członkowskie z co najmniej 60 proc. populacji mieszkańców UE. Może to spowodować w praktyce, że  będzie to przepis martwy – powiedział ekonomista dr Krystian Mieszkała.

W czwartek w Brukseli ma się odbyć nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej poświęcone unijnemu budżetowi na lata 2021-2027. Polskę będzie reprezentował premier Mateusz Morawiecki.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ