Imigranci nie chcą kupować mieszkań. Szczególnie Ukraińcy, którzy zostają na dłużej

pixabay.com

Zakup nieruchomości w Polsce planuje tylko 6 na 100 pracowników z Ukrainy – wynika z raportu „Barometr Imigracji Zarobkowej. II Półrocze 2019” przygotowanego przez Personnel Service. Mimo to udział Ukraińców w polskim rynku nieruchomości jest widoczny.

Z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że Ukraińcy są w czołówce narodowości najchętniej kupujących mieszkania w naszym kraju. W 2018 roku nabyli ponad 2,6 tys. lokali, podczas gdy znajdujący się na pierwszym miejscu Niemcy tylko 1 tys. więcej. Eksperci wskazują, że do zwiększenia udziału Ukraińców w polskim rynku nieruchomości przyczyniłoby się m.in. wydłużenie okresu ich legalnej pracy czy ułatwienia w dostępie do kredytów.

Dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazują, że w 2018 roku tylko Niemcy nabyli w Polsce więcej nieruchomości od Ukraińców. Co ciekawe, gdyby wziąć pod uwagę powierzchnię, nasi wschodni sąsiedzi znaleźliby się na czele zestawienia i to ze znaczną przewagą nad Niemcami czy Brytyjczykami. W 2018 roku łączna powierzchnia mieszkań kupionych przez Ukraińców w Polsce przekroczyła 100 tys. mkw. Eksperci wskazują, że choć te dane robią wrażenie, potencjał tkwiący w tej grupie jest znacznie większy.

– Na ten moment nabycie nieruchomości w Polsce planuje zaledwie 6% Ukraińców, co przy zestawieniu z szacunkami mówiącymi o prawie 2 milionach kadry ze Wschodu w naszym kraju, wskazuje na wciąż duży potencjał. Nie wykorzystamy go jednak bez odpowiednich zmian, które zachęcą Ukraińców do pozostania w Polsce i kupna tutaj mieszkania. Tylko co dziesiąty obywatel Ukrainy planuje, że osiedli się u nas na stałe lub na dłuższy okres. Z punktu widzenia potrzeb naszego rynku pracy ten odsetek powinien być wyższy. Wtedy też naturalnie wśród Ukraińców zwiększy się chęć do zakupu nieruchomości w naszym kraju – zauważa Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy.
Podkreśla on, że problemem jest nie tylko zachęcenie Ukraińców do kupna mieszkania lub inwestycji w Polsce, ale w ogóle zatrzymanie ich w naszym kraju. Zaledwie 11 proc. Ukraińców mieszka w naszym kraju dłużej niż 6 miesięcy, mimo że 57 proc. deklaruje chęć pozostania w Polsce na dłuższy okres przy uproszczonej procedurze zatrudnienia.
– Zarówno my, jak i pracodawcy apelujemy o wydłużenie okresu pracy na uproszczonej procedurze zatrudniania dla Ukraińców z 6 miesięcy do co najmniej roku. To nie tylko zminimalizuje rotację, ale też pozwoli zatrzymać część Ukraińców w naszym kraju na dłużej. Dzięki temu powiększymy grono skłonnych do zakupu mieszkań. Zwłaszcza jeżeli do tego wprowadzimy ułatwienia w zakresie dostępu do kredytów dla pracowników z Ukrainy – wskazuje Inglot.

Osiedlenie się w Polsce w dalszej perspektywie może też skłonić Ukraińców do zakładania tutaj własnych firm. W tym momencie o założeniu własnej działalności gospodarczej w Polsce myśli 6% naszych wschodnich sąsiadów. To wzrost o 2 pp. w porównaniu do poprzedniej edycji badania

źródło: gazeta Obywatelska

PODZIEL SIĘ