Wrocławskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

MP Pomnik Rotmistrza Pileckiego

Oficjalne uroczystości z udziałem kombatantów, licznie przybyłych mieszkańców Wrocławia, władz samorządowych i Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego odbyły się we wczesnych godzinach porannych na Cmentarzu Osobowickim.

Wojewoda Jarosław Obremski pod Pomnikiem Terroru Komunistycznego powiedział ważne słowa: „będzie tutaj cmentarz wojenny. Wyraził wdzięczność kombatantom i ich potomkom za przykład wiary i męstwa, to „z żołnierzy niezłomnych powstała „Solidarność”, z żołnierzy niezłomnych pochodzi nasza niepodległość”.

Uroczysta Msza święta w intencji ofiar terroru i zbrodni komunistycznych odbyła się w Kościele Garnizonowym pw. Św. Elżbiety, tuż po niej w Mauzoleum Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej zostały złożone kwiaty i wieńce. Na Stadionie Olimpijskim wystartował kolejny raz Bieg Tropem Wilczym. Na Placu Wolności odbył się pokaz filmowy o życiu Wyklętych przez komunistycznych oprawców a o godz. 19.00 rozpoczął się Wrocławski Marsz Żołnierzy Wyklętych.

Wrocławianie z biało-czerwonymi flagami, portretami Żołnierzy Wyklętych i okrzykami „Cześć i chwałą bohaterom” oraz „Armio Wyklęta Śląsk Wrocław o Was pamięta! przeszli z Rynku pod Pomnik Rotmistrza Witolda Pileckiego. Po drodze grupy rekonstrukcyjne odegrały sceny z łapanki i przesłuchań.

Była to już IX edycja Marszu na którą zawsze przychodzą kibice. Dzisiaj skandowali min. „Niezłomnym Bohaterom i ich czynom niezapomnianym, nie damy zginąć poległym i rozstrzelanym”.

PODZIEL SIĘ