Jakość powietrza polskich miast na Dolnym Śląsku – Zgorzelec

W Polsce istnieje obowiązek ostrzegania o podwyższonym stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu, gdy wartość stężenia dobowego dla cząstek PM10 wynosi 200 μg/m3 – jest to tzw. poziom informowania. Oznacza to, że w naszym kraju obowiązek informowania występuje dopiero po 4-krotnym przekroczeniu normy określonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). [alarmsmogowy.pl]

Zgorzelec to liczące 30-tysięcy mieszkańców miasto położone na zachodzie Polski, w polskiej części Łużyc Górnych, na prawym brzegu Nysy Łużyckiej, graniczy z niemieckim Görlitz. Od południa miasto otaczają Góry i Pogórze Izerskie, a od północy Puszcza Zgorzelecka. Przez miasto przebiega 15. południk ziemski, dzięki czemu jest to miejsce, w którym słońce zachodzi najpóźniej w Polsce. Zgorzelec to ważny węzeł komunikacyjny z trzema przejściami granicznymi: drogowe o ruchu osobowym – Most im. Jana Pawła II, drogowe o ruchu pieszym i rowerowym bez silnika – Most Staromiejski, a także kolejowe o ruchu osobowym i towarowym.

Przez miasto przebiega międzynarodowa autostrada E-40 (A4) oraz Dolnośląska Droga św. Jakuba, odcinek szlaku pielgrzymkowego do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Zgorzelec jest znany m.in. z drużyny koszykarskiej PGE Turów, która w sezonie 2013/2014 zdobyła Mistrzostwo Polski. Najciekawszym miejscem do odwiedzenia w Zgorzelcu jest centrum miasta oraz ośrodek historycznego centrum. Ulica Daszyńskiego zachwyca niezwykłymi kamienicami. Warto zwiedzić tzw. Przedmieście Nyskie – najstarszą część Zgorzelca z XVII wieku. Innymi zabytkami są: Plac Pocztowy, dom kołodzieja z 1822 roku oraz monumentalny gmach Miejskiego Domu Kultury, gdzie podpisano tzw. układ zgorzelecki. [smogmap.pl]

Zgorzelec jest jednym z bardziej zanieczyszczonych miast na Dolnym Śląsku. Problem z jakością powietrza występuje tu w okresie grzewczym, na przełomie października i listopada do marca, kiedy to następuje wzrost stężenia szkodliwych pyłów, w tym tlenków siarki, tlenków azotu czy tlenków węgla. Pojawiają się także wiszące pyły PM10 oraz PM2,5. Średnioroczne stężenie pyłu PM10 wynosi 25 μg/m3. Zgorzelec zmaga się przede wszystkim ze smogiem londyńskim, w którego skład wchodzą dwutlenki siarki, tlenki azotu, węgla, sadza oraz trudno opadające pyły. W okresie letnim nie ma dużych problemów ze zbyt wysokim stężeniem, choć zdarzają się dni, w których przekracza ono stan alarmowy 300 μg/m3 w ujęciu dobowym.

Władze Zgorzelca od lat inwestują w nowoczesne stacje pomiarowe służące do badania smogu, w mieście fukncjonuje kilka takich stacji oraz klasyczna stacja Inspekcji Ochrony Środowiska, która znajduje się na ulicy Bohaterów Getta. Z kolei na dachu hali widowiskowo-sportowej PGE Turów Arena przy ulicy Lubańskiej znajduje się nowoczesny czujnik, który monitoruje zanieczyszczenie powietrza w kontekście pyłów PM10 oraz PM2,5 zawieszonych w powietrzu. Dodatkowo, w ramach Zgorzeleckiego Klastra Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej powstaje innowacyjne rozwiązanie – urządzenie pomiarowe, które będzie mogło prowadzić pomiary w nieograniczonej liczbie miejsc, bez potrzeby tworzenia całej infrastruktury w każdym z punktów pomiarowych. Czujnik znajdujący się na dachu samochodu będzie zbierał dane w czasie rzeczywistym i przekazyłał wyniki do bazy danych do dalszej analizy.

żródło: alarmsmogowy.pl/

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

PODZIEL SIĘ