Porównanie największych miast polskich pod kątem, jakości powietrza

Polska jest państwem, w którym obecnie są 944 miasta, gdzie największym z nich jest Warszawa (ponad 51 tys. ha). Następnym pod względem wielkości jest Kraków (ponad 32 tys. ha), potem Szczecin (30 tys. ha), Łódź (prawie 30 tys. ha) i Wrocław (prawie 30 tys. ha).

Światowa Organizacja Zdrowia stworzyła listę miast Polski pod względem czystości powietrza, na której znajduje się aż 113 miast. Jak z niej wynika, okazuje się, że wcale największe nie oznacza najbardziej zanieczyszczone, bowiem Warszawa na tej liście jest dopiero na 68 miejscu. Kraków na 7, Szczecina nie ma w ogóle, Łódź – 66, a Wrocław zajmuje 42 miejsce. Wg tej listy najgorszym miastem w naszym kraju pod względem, jakości powietrza jest Żywiec, którego powierzchnia, to zaledwie trochę ponad 5 tys. hektarów, czyli 10 razy mniej niż w stosunku do stolicy naszego kraju. Co więcej, Żywiec został sklasyfikowany, jako miasto o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej.

WHO stworzyło również listę najbardziej zanieczyszczonych miast świata i Unii Europejskiej. I jak z niej wynika, aż 36 z 50 miast Unii leży właśnie w Polsce. Jeśli chodzi o nasze największe miasta, to złe notowania ma Kraków, który zajmuje wysokie miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych metropolii.

Analizując i porównując pod względem występowania smogu, duże miasta Polski, czyli Warszawę, Kraków, Szczecin, Łódź i Wrocław, można śmiało powiedzieć, że liderem jest Kraków, natomiast szczęśliwe ostatnie miejsce zajmuje Szczecin. We wszystkich miastach  w zasadzie można dostrzec podobne przyczyny jego powstania, czyli transport, przemysł i stałe powracające, szczególnie w sezonie grzewczym (w okresie od listopada do lutego) piece, zwane „kopciuchami”. Kraków zawdzięcza jeszcze swojemu położeniu geograficznemu, w niecce Wisły, przez co ruch powietrza jest mocno utrudniony.

Kolejnymi rankingami, w których Polskie miasta zajmują również całkiem wysokie, ale niekoniecznie pożądane miejsca są typy najbardziej zakorkowanych miast. Otóż, wykonane statystyki przez firmę Tomtom, pokazują, że na tej liście znajdują się: Łódź – Zajmuje 15. miejsce na świecie i 7. w Europie, Stolica Małopolski globalnie jest na 26. miejscu, Poznań i Warszawa zajmują lokaty 33. i 34., a Wrocław w skali świata jest 51. Dymiące samochody na ulicach stały się już normą, a co za tym idzie emisja spalin z aut jest ogromna. Tak dla porównania; Średnia emisja CO2 diesli dla samochodów zarejestrowanych w UE w 2018 r. wyniosła 122,3 g CO2/km. W przypadku aut benzynowych było to 125,5 g CO2/km.

Jak donosi WHO, powietrze staje się niebezpieczne niemal wszędzie, a dziewięć na dziesięć obywateli świata bezwiednie wdycha szkodliwe zanieczyszczenia. Co oczywiście, nie jest dla nas Polaków zbyt dużym pocieszeniem, ale widać czarno na białym jak dużym problemem dla całej ludzkości jest zanieczyszczenie powietrza.

 

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło: spidersweb.pl

 

PODZIEL SIĘ