Greta Thunberg powraca! Pandemia- pandemią, ale klimat i tak trzeba ratować!

W ocenie Grety Thunberg fakt, że rządy krajów niemal całego świata walczą obecnie o zdrowie i życie swoich obywateli, a także w miarę możliwości jak najszybszy powrót do stabilnej sytuacji gospodarczej, nie oznacza, że należy zapomnieć o kryzysie klimatycznym.

O kryzysie klimatycznym i pandemii koronawirusa nastoletnia ekoaktywistka mówiła podczas transmitowanej w internecie telekonferencji z Johanem Rockstromem z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu z okazji Dnia Ziemi.

Thunberg podkreśliła, że wybuch epidemii koronawirusa nie oznacza, że przestał istnieć kryzys klimatyczny.

– Musimy zajmować się kryzysem związanym z pandemią koronawirusa i jednocześnie zajmować się kryzysem klimatycznym – stwierdziła.

Dodała, że w czasie kryzysu należy odłożyć na bok różnice i działać.

Thunberg stwierdziła, że słuchanie naukowców i innych ekspertów jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek.

– To dotyczy wszystkich kryzysów, czy to kryzys związany z koronawirusem, czy kryzys klimatyczny, który wciąż trwa i nie zwalnia tempa, nawet w takich czasach, jakie są teraz – stwierdziła.

Zdaniem aktywistki po zakończeniu pandemii ludzie będą musieli zdecydować, jaki kierunek wybrać.

– Czy nam się to podoba, czy nie, świat się zmienił. Wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu i prawdopodobnie nigdy nie będzie już wyglądał tak samo, i będziemy musieli wybrać nową drogę – powiedziała Thunberg.

Thunberg stwierdziła też, że „jeżeli jeden wirus może zniszczyć gospodarkę w ciągu kilku tygodni, to pokazuje to, że nie myślimy długoterminowo i nie bierzemy pod uwagę takich zagrożeń”.

Aktywistka odniosła się także do informacji o zmniejszeniu emisji w wyniku pandemii koronawirusa.

– Nie można powiedzieć, że to coś dobrego, nie można powiedzieć, że to optymistyczne czy że jest to coś dobrego, co wynika z pandemii, bo to jest pandemia, to jest tragedia, nie można na to tak patrzeć, to kryzys- podkreśliła.

Ruch Fridays for Future, który zapoczątkowała Thunberg, opublikował z okazji 50. Dnia Ziemi nagranie, na którym widać rodzinę mieszkającą w płonącym domu. To nawiązanie do słów aktywistki: „Nasz dom płonie!”

źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ