Po ilu latach zwróci się założenie paneli słonecznych

Wytwarzanie energii w bardzo dużym zakresie wpływa na środowisko naturalne. Związane jest to z pozyskiwaniem paliw kopalnych, które przyczyniają się do zwiększenia zanieczyszczeń. Ponadto, źródła paliw na naszej planecie systematycznie się skracają, nie są nieograniczone. W takiej sytuacji potrzebne jest poszukiwanie jakiejś alternatywy i najlepszym rozwiązaniem jest właśnie słońce, jako źródła energii dla przyszłych pokoleń. Wytwarzanie prądu elektrycznego z energii słonecznej nazywane jest fotowoltaiką. Dokładnie są to zamiany promieniowania słonecznego w energię elektryczną, które zachodzą w ogniwach fotowoltaicznych.

Wiele ogniw słonecznych tworzy moduły, które finalnie są łączone elektrycznie i mechanicznie w generatory solarne. Otrzymana moc podawana jest w jednostkach „Wp”, czyli  „Watt Peak”. Natomiast, wartość energii wytworzonej przez panele wyraża się w kilowatogodzinach na metr kwadratowy (kWh/m2). Ponadto, wytwarzanie prądu z instalacji fotowoltaicznej chroni również środowisko naturalne.

Słońce jest gwiazdą centralną Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia. Większości z nas kojarzy się ono z latem, wakacjami i ciepłem. I prawidłowo, ale jakby tak, to ciepło i energię, które daje nam słońce wykorzystać do ogrzewania domu lub wytwarzania energii elektrycznej. Co więcej, okazuje się, że na Ziemię w postaci promieni słonecznych dociera rocznie 20 000 razy więcej energii, aniżeli ludzkość jest w stanie wykorzystać na własne potrzeby. Panele słoneczne charakteryzują się właśnie tym, że zbierają energię słoneczną, którą potem zmieniają na użyteczną dla nas postać, jaką jest ciepło lub prąd. Zakłada się je zwykle na dachach domów.

Przeciętne gospodarstwo domowe rocznie zużywa około 2500 kWh prądu. Zamontowanie takich paneli jest rzeczywiście drogą lokatą, jednak robi się to z myślą, że będą służyć przez następnych 20 lat i dłużej, pokrywając zapotrzebowanie na energię elektryczną domu. Niestety, ta inwestycja zwróci się dopiero po kilku lub nawet kilkunastu latach. Ale od początku, trzeba się zastanowić, z czym powiązany jest koszt inwestycji w instalację fotowoltaiczną, otóż, zależy od mocy paneli słonecznych oraz miejsca montażu. Eksperci uważają, że dobrej, jakości panel fotowoltaiczny, jest w stanie wytworzyć 290–320 kWh rocznie w tzw. standardowych warunkach pracy (STC). Pamiętając, ile przeciętna rodzina zużyje energii w roku, należy takich paneli zamontować mniej więcej 10. Ze względu na bardzo niewielkie koszty utrzymania instalacji fotowoltaicznej, praktycznie jedynym kosztem, jaki ponosi się w przypadku czerpania energii elektrycznej ze słońca, jest koszt zakupu i montażu instalacji.

Podsumowując, według ekspertów, w czasach, gdy ceny prądu mają znacząco wzrosnąć, przewiduje się, że zwrot z inwestycji może nastąpić już po 5 latach. Można przyjąć, że każdy kolejny rok działania własnej elektrowni słonecznej to zysk. Ceny energii elektrycznej wciąż się zmieniają, co może oznaczać, że czas zwrotu inwestycji może się jeszcze skrócić. Jednak, najbezpieczniej należy przyjmować, że potrzeba około 5-10 lat, aby ulokowany kapitał w całości się zwrócił.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło: ulicaekologiczna.pl/

 

PODZIEL SIĘ