Biegaj dla środowiska – akcje wspierające ochronę naszej planety

Bieganie jest coraz popularniejszą formą aktywności fizycznej. Nie trzeba wspominać jak bardzo korzystnie wpływa na organizm człowieka, bowiem można powiedzieć, że bieganie zapewnia zdrowie. Mnóstwo organizowanych imprez sportowych, związanych jest właśnie z bieganiem, między innymi maratony, półmaratony. Na takich imprezach zwykle liczba osób jest ogromna, sama ilość biegaczy już jest imponująca, a jeszcze należy wspomnieć o tych wszystkich, którzy ich dopingują, zwykle jest to rodzina biegaczy, znajomi, ale także osoby, które chcą po prostu brać udział w tej imprezie.

Zatem, ogólna suma osób jest bardzo dużo, więc w związku z tym, tworzy się dobra okazja, aby to wykorzystać i wesprzeć środowisko. A osiągnięcie celu możliwe jest naprawdę na wiele sposobów, z czego też korzystają organizatorzy. Robione są na przykład zbiórki elektrośmieci. Dzięki zebranym elektrośmieciom wspomagane są na przykład różne fundację, pomagające dzieciom. Zbierane mogą być również ubrania używane, które następnie trafią do potrzebujących. A środowisko zyska na tym również, bowiem dzięki temu ubrania te nie trafią na śmietnik, tylko dostaną drugie życie. Często, zbierane są również plastikowe opakowania, nakrętki lub makulatura. Dobrym pomysłem jest także wspieranie środowiska, podczas maratonów i podobnych imprez, poprzez edukację i podnoszenie świadomości ekologicznej ludności. Często organizowane są atrakcje dla najmłodszych, w których mogą np. podejmować ekologiczne wyzwania. Dzięki takim zabawom, uczą się jak dbać o czystość i środowisko.

Innym zjawiskiem łączącym bieganie z ochroną środowiska jest plogging, czyli połączenie joggingu ze zbieraniem śmieci, pozostawionych na biegowych ścieżkach i szlakach. Pomysł ten narodził się w 2016 roku z koncepcji szwedzkiego biegacza, Erika Ahlstroma, który miał dość śmieci porozrzucanych po trawnikach, chodnikach, ulicach, lasach. Po prostu, kłuły go w oczy. Postanowił zabierać ze sobą worki i przy okazji joggingu sprzątać.  Tak narodziła się nowa dyscyplina sportu. Dziś eko bieganie rozprzestrzenia się na całym świecie. Jego rosnąca popularność wynika z nieustannie zwiększającej się świadomości społecznej w kwestiach dotyczących ochrony środowiska. Zebranie kilku butelek, podczas porannego joggingu jest ogromnym wsparciem dla przyrody – powstrzymuje degradację zasobów naturalnych oraz pomaga żyjącym na wolności zwierzętom. Koncepcja jest świetna, a korzyści, jakie z tego płyną ogromne, zyskuje na tym nie tylko sylwetka biegacza, poprawiona kondycja własna, ale i środowiska.

Co więcej, wiele popularnych marek odzieży sportowej, produkującej ubrania dla biegaczy, również włączają się w akcje wspierające ochronę środowiska naturalnego. I na przykład jedna z nich postanowiła podjąć współpracę z organizacją Parley for the Oceans i wyprodukowała buty ze śmieci, które pływają w Oceanie.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło: mediamarkt.edu.pl/

PODZIEL SIĘ