Wszechobecny plastik

Pracownicy nauki z Instytutu Roberta Kocha (RKI) w Berlinie, przebadali próbki krwi i moczu 2,5 tys. dzieci w wieku od 3 do 17 lat w latach 2003-2017. Chemikalia pochodzące z plastiku odnaleziono w organizmach niemal wszystkich zbadanych dzieci, bo aż u 97 procent z nich. Plastik może się tam znaleźć za pośrednictwem przyborów kuchennych, nieprzemakalnych ubrań, środków czystości oraz pochodzić również z opakowań żywności. Ta informacja chyba jest najbardziej zaskakująca, jeśli chodzi o wszechobecne występowanie plastiku w dzisiejszych czasach, bowiem rzeczywiście można powiedzieć, że dominuje on w niemal każdej dziedzinie życia człowieka. Od gotowania, poprzez wypoczynek, na sprzątaniu skończywszy.

Śmiało można powiedzieć, że nie ma miejsca, gdzie go nie znajdziemy. Ale jak to się stało, że zyskał taką sławę i nasze uznanie? Odpowiedz wydaje się bardzo prosta, bowiem jest on tani, wytrzymały i niebywale funkcjonalny. Można nawet powiedzieć, że to symbol współczesnego świata, ale też ogromny problem, który warto sobie uzmysłowić. Bowiem, owy problem pojawił się, gdy okazało się, że dzieło człowieka „przeżyje” samego twórcę. Wynika to z faktu, iż rozkład plastiku jest procesem bardzo powolnym i może trwać od kilkudziesięciu, do nawet kilku tysięcy lat. Plastik jest niezwykle szkodliwy dla ludzi, ale również dla środowiska naturalnego, w tym dla zwierząt. Tony plastiku, które zalegają na wysypiskach śmieci, nawet ten posegregowany, często trafia do innych, dalekich krajów. Tam wyrzucany jest na ogromne wysypiska śmieci lub do oceanów, gdzie jest zjadany przez ryby i ptaki.

Niestety, całkowita rezygnacja z plastiku nie jest możliwa, ale obecnie sytuacja wymknęła się spod kontroli. Szkodzimy nie tylko sobie, ale też całej planecie. Warto o tym pomyśleć i spróbować dokonać, choć małych zmian w swoim otoczeniu, na przykład znaczne jego ograniczenie lub zastąpienie innymi surowcami. A rzeczami, z których zapewne z dużą łatwością moglibyśmy zrezygnować są na przykład reklamówki jednorazowe, sztućce plastikowe, plastikowe zabawki, których każde dziecko ma na pewno dużo więcej niż potrzebuje, słomki do napojów.  Z pewnością rezygnacja z nich nie byłaby dla nikogo dużym wyrzeczeniem, a jak wiele dzięki temu, można by zrobić dla środowiska. Ponadto, dobrym zwyczajem stanie się zastąpienie produktów jednorazowych, takimi, które można wykorzystać wielokrotnie, co czyni je również przyjaznymi dla środowiska, wykonane z materiałów, takich jak: szkło, ceramika, drewno, papier, bambus i metal. Rocznie każdy mieszkaniec Europy i Ameryki Północnej generuje ok. 100 kg śmieci z plastiku. Eksperci ONZ szacują, że za 4 lata może być to już nawet 140 kg. Do tej pory ludzie wyprodukowali ponad 8,3 mld ton tworzyw sztucznych, z czego 6,3 mld ton stało się już odpadami. Aby lepiej można było sobie to wyobrazić, można to porównać do 822 tys. wież Eiffla lub miliarda słoni. A gdyby równo rozłożyć cały ten materiał, zajął by on powierzchnie Argentyny.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło:.apteka-niezapominajka.p

PODZIEL SIĘ