Pompy ciepła do ogrzewania domów- czy się opłaca ?

Każdemu człowiekowi do właściwego funkcjonowania niezbędne jest zaspokojenie podstawowych potrzeb, jakimi są: pożywienie, schronienie, ciepło, czy ruch. I właśnie ciepło jest jedną z bazowych potrzeb człowieka, bowiem bez niego nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować, nie mówiąc już o realizacji wyższych pragnień. W związku z tym, już na etapie budowania, czy remontowania domu, bądź mieszkania wybór dobrze dobranego ocieplenia jest niezwykle istotny.

A co za tym idzie, źle ogrzany budynek nie będzie komfortowym miejscem do życia, a tym samym – nie zaspokoi właściwie naszych wymogów mieszkaniowych. Najlepszym rozwiązaniem by było, gdyby nasze ludzkie potrzeby były zaspokajane, równocześnie z względami ekologicznymi. Bo jak się okazuje, pompy ciepła są jednym z najbardziej ekologicznych urządzeń.  Niestety, pompa ciepła jest systemem ogrzewania domu, która jest dość kosztowną inwestycją, jednak w perspektywie czasu, z całą pewnością zostanie zwrócona w postaci znacznie, nawet kilkakrotnie niższych rachunków za prąd. Jednak, największą zaletą pomp ciepła jest jej znaczenie ekologiczne, które ku uciesze wszystkich, nie degradują środowiska.

Pompy ciepła działają na innej zasadzie, aniżeli tradycyjne kotły węglowe. Nie produkują niebezpiecznego dymu, tym samym nie włączają się w powstawanie smogu, w którym znajdują się przecież związki takie jak pyły PM 2,5 i PM 10, czy dwutlenek węgla. Ważnym elementem jest szczególnie niebezpieczny, bezwonny i bezbarwny gaz, który może być emitowany przy tradycyjnym węglowym ogrzewaniu, a w zasadzie wykluczeniem tego problemu przy pompach ciepła. Ponadto, taka pompa ciepła potrzebuje bardzo niewiele energii elektrycznej, jej udział stanowi zaledwie 25-30%, która jest jej potrzebna do napędzania. Jak wiemy, prąd produkowany jest z węgla, który jest nieodnawialnym źródłem. Pozostałe 70–75% energii dostarczanej do urządzeń pochodzi z odnawialnych źródeł, jak grunt, woda lub powietrze. Specjaliści twierdzą, że niezaprzeczalnie najbardziej wydajnym, opłacalnym i trwałym jest działanie gruntowej pompy ciepła. Polega ono na wykorzystaniu potencjału znajdującego się w gruncie. Pobieranie energii następuje w wyniku ogrzewania cieczy, która krąży w kolektorze gruntowym, po to, by następnie dostarczyć wydobyte ciepło do pompy ciepła i budynku.

Przewody, tak zwane kolektory umieszczone są w gruncie. Pompy wykorzystujące energię z powietrza do wytwarzania ciepła, są drugim rodzajem pomp, tak zwane pompami powietrznymi. Ostatnim rodzajem jest wodna pompa ciepła, która wykorzystują ciepło, zgromadzone w wodzie gruntowej. Ponieważ woda ma stosunkowo wysoką temperaturę nawet zimą (ok. 10ºC), urządzenie pracuje wydajnie. Do jego działania, oprócz źródła wody, jakim może być staw, czy studnia, niezbędna jest pompa, która przetłacza wodę ze studni czerpanej przez wymiennik ciepła i doprowadza ją do drugiej (zrzutowej).

Podsumowując, można śmiało powiedzieć, że pompa ciepła jest rozwiązaniem grzewczym, które nie zagraża życiu i zdrowiu człowieka oraz najkorzystniej wpływa na globalny system.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło: ekologia.pl/

PODZIEL SIĘ