Czaputowicz: W sprawie relacji z Chinami UE musi mówić jednym głosem

fot: youtube
Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz wziął udział w wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej. Podczas tego spotkania jasno wybrzmiało stanowisko Polski w sprawie relacji z Chinami.

– Opowiadamy się za utrzymaniem przez Chiny i przestrzeganiem zobowiązań międzynarodowych- podkreślił szef polskiego MSZ. Czaputowicz wskazał, że Chiny są dla Europy ważnym partnerem, ale i w wielu przypadkach strategicznym rywalem dla UE. W związku z rosnącym znaczeniem tego kraju Wspólnota potrzebuje większej jedności- ocenił minister spraw zagranicznych.

– Opowiadamy się za utrzymaniem przez Chiny i przestrzeganiem zobowiązań międzynarodowych. W tym konkretnym przypadku dotyczy to zasady „jednego państwa, dwóch systemów” zgodnie z porozumieniem Chiny-Zjednoczone Królestwo z 1984 roku – mówił szef polskiej dyplomacji.

Szef polskiej dyplomacji odniósł się także do sytuacji w Afganistanie i przypomniał m.i. o zaangażowaniu Polski w działania na rzecz stabilizacji sytuacji w tym regionie, także poprzez udział Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Jak mówił Jacek Czaputowicz, ministrowie chcieliby osobiście spotkać się na kolejnej konferencji. Szansą na to może być planowana na czerwiec Rada do spraw Zagranicznych w Luksemburgu.

Źródło: Telewizja Republika

PODZIEL SIĘ