Lekarz ujawnia: Mam dokumentację potwierdzającą skuteczność leczenia Covid-19

Znany we Francji lekarz, prof. Didier Raoult, w wystąpieniu przed komisją śledczą Zgromadzenia Narodowego w sprawie epidemii krytykował władze kraju za organizację testów na koronawirusa i po raz kolejny wzywał do stosowania hydroksychlorochiny w leczeniu Covid-19.

 

Raoult podtrzymał swoje wcześniejsze oskarżenia, twierdząc, że niektórzy z najzagorzalszych przeciwników stosowania hydroksychlorochiny, leku o działaniu przeciwmalarycznym, w leczeniu Covid-19 byli finansowo związani z firmą farmaceutyczną Gilead, producentem remdesiwiru – leku testowanego obecnie na skuteczność w leczeniu koronawirusa.

Profesor twierdził, że ma dokumentację ponad 3700 pacjentów leczonych hydroksychlorochiną w marsylskim szpitalu uniwersyteckim, którego jest dyrektorem. „Śmiertelność wśród nich wyniosła 0,5 proc., nie było żadnych powikłań sercowych” – zapewnia. Ocenił, że hydroksychlorochinę „próbowano diabolizować”.

Raoult, który w marcu odszedł z Rady Naukowej, powołanej na polecenie prezydenta Emmanuela Macrona ws. Covid-19, powiedział, że „nie było w niej specjalistów od koronawirusa i nie zajmowała się nauką”. „Nie obraziłem się, ale nie miałem czasu do stracenia” – mówił.

Za nieudolność Rady oskarżył gabinet ministra zdrowia Oliviera Verana, który „otoczył się niekompetentnymi ludźmi” i dlatego „był źle doradzany, kiedy zalecałem testy”.

Profesor wyraził żal, że z „powodów politycznych” zakazano we Francji przepisywania hydroksychlorochiny przy leczeniu Covid-19. Liczne testy – przerwane obecnie – nie wykazały skuteczności tego leku. Profesor twierdzi, że stało się tak z powodu źle prowadzonych badań i podawania nieodpowiednich dawek.

Pod koniec maja władze Francji cofnęły zgodę na leczenie Covid-19 hydroksychlorochiną, uchylając regulacje zezwalające na stosowanie jej jako leku przeciwko Covid-19 w szpitalach, z wyjątkiem badań klinicznych. Decyzja ta była skutkiem niekorzystnej opinii Wysokiej Rady Zdrowia Publicznego (HCSP).

Prestiżowe czasopismo naukowe „The Lancet” w publikacji z 22 maja podważyło skuteczność leczenia pacjentów z Covid-19 hydroksychlorochiną, wskazując na znaczny wzrost śmiertelności w trakcie terapii.

Francuskie media zastanawiają się nad wciąż rosnącą popularnością kontrowersyjnego profesora i widzą w tym kolejny dowód nieufności do elit – w tym wypadku oficjalnych komitetów naukowych i innych ciał doradzających rządowi.

Raoult, który wykorzystuje swoją charyzmę do promowania własnych metod i poglądów w mediach, jest badaczem, którego liczne publikacje z dziedziny chorób zakaźnych były często cytowane przez naukowców z całego świata.

Dziennik „Le Parisien” wydrukował wywiady ze zwolennikami profesora, którzy wierzą w każde jego słowo i choć mogliby to zrobić w laboratorium za rogiem, nawet z drugiego końca Francji, na testy jeżdżą do jego szpitala do Marsylii. „Wierzę w niego na 1000 procent, bo rozumiem, co mówi” – powiedział jeden z rozmówców gazety.

Z Paryża Ludwik Lewin

(PAP)

PODZIEL SIĘ