Minister Ireneusz Zyska: Za siedem lat pojedziemy sudeckim igrekiem

Decyzja zapadła, powstaną dwie nowe drogi ekspresowe na południu Polski. Chodzi o nitki: S 5 z Sobótki do Bolkowa – około 50 km i S 8 z Wrocławia do Kłodzka – około 80 km. Na dolnośląskie inwestycje drogowe – w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych – rząd przeznaczył 7 mld zł. Koncepcja budowy powstała ponad dwa lata temu, sam pomysł na początku milenium.

Obydwie drogi tworzą tzw. sudecki igrek. Oprócz poprawy bezpieczeństwa, wartością dodaną będzie krótszy czas przejazdu Wrocław – Praga, Bratysława czy Wiedeń. O „ósemse” mówi się jak o drodze śmierci, wkrótce zmieni się radykalnie. To skutek zaangażowania samorządowców dolnośląskich,  ministrów pochodzących z regionu, premiera Mateusza Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudy.

Ale to nie wszystko. Wskutek nowelizacji rządowej uchwały, na infrastrukturę drogową – w ramach Programu – w całej Polsce będzie niemal 22 mld zł dodatkowych środków, zapowiedział minister klimatu Ireneusz Zyska.

To jest impuls dla polskiej gospodarki i koło zamachowe dla wielkich inwestycji, które będą powstawać na ziemi dolnośląskiej. Dwa lata temu ubiegałem się o stanowisko prezydenta miasta Wałbrzycha. Wówczas, jednym z najważniejszych elementów mojego programu była budowa drogi ekspresowej. Ówczesny konkurent i obecny prezydent mówił, że nie mam racji!

Tempo prac wskazuje na to, iż do końca 2024 zostanie wyłoniony wykonawca a roku 2027 będziemy mogli już pojechać nowymi drogami.

PODZIEL SIĘ