Prezydent Andrzej Duda od byłego więźnia politycznego PRL otrzymał jego najnowszą książkę o represjach w PRL i pierwszych latach transformacji ustrojowej

Prezydent RP Andrzej Duda w czasie swojej kampanii wyborczej spotkał się z mieszkańcami Opola. To miasto, którego historia zaczyna się już w połowie roku tysięcznego, dzisiaj kojarzy się z festiwalem polskiej piosenki i silnym ośrodkiem walki o wolną Polskę.

W październiku minie 49 rocznica zamachu bombowego w budynku Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Bracia Kowalczykowie, pracownicy tej uczelni, w nocy z 5 na 6 października 1971 roku, podłożyli ładunek wybuchowy w auli. Był to akt desperacji wobec władzy ludowej, która w grudniu, kilka miesięcy wcześniej mordowała robotników Stoczni Gdańskiej. Do dzisiaj sprawcy masakry na ulicach Wybrzeża – pośredni i bezpośredni – nie zostali ukarani.

Wybuch nastąpił w przeddzień akademii zorganizowanej dla oprawców i zabójców – wywodzących się z szeregów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Wówczas, celem wszystkich ruchów antykomunistycznych było uwolnienie nie tylko więźniów politycznych ale i niepokornych, takich jak Maciej Maleńczuk, którzy ze względów ideologicznych odmawiali odbycia zasadniczej służby wojskowej.

– Warto przypomnieć, że w 2016 roku Prezydent Andrzej Duda za bohaterską walkę o niepodległość Polski nadał braciom Jerzemu i Ryszardowi Kowalczykom Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, mówi Bogusław Bardon – opozycjonista, autor licznych publikacji i książek poświęconych represjom komunistycznym na Śląsku Opolskim. Cztery lata później, podczas prezydenckiej kampanii wyborczej Wojewoda Opolski Adrian Czubak przekazał Andrzejowi Dudzie kolejną publikację, uzupełnioną o niepublikowane dotychczas materiały dotyczące niezłomnej postawy Jerzego i Ryszarda Kowalczyków z Opola. Bogusław Bardon – przyjaciel braci i były więzień – opisał historię ich walki z reżimem komunistycznym.

W swojej nowej książce opowiada pan o historii związanej z wybuchem w auli ale też, co działo się później z braćmi Kowalczykami.

Oni pierwsi upomnieli się o mordowanych w 1970 roku na Wybrzeżu robotników, młodzież i ludność cywilną. O tym ludobójstwie zbrodniarzy komunistycznych nigdy nie zapomnieli. Dzielnie znieśli wyrok kary śmierci, zamieniony później na długoletnie uwięzienie. 

W maju 2020 roku zakończyłem pisać drugą część książki: Represje komunistyczne na Śląsku Opolskim. Więźniowie polityczni PRL. W obronie braci Jerzego i Ryszarda Kowalczyków z Opola.

Publikacja jest już w drukarni i czeka na swoją kolejność druku. Czy historia bohaterów walki z reżimem komunistycznym ukaże się w większym nakładzie zależy także i od nas,  mówi Autor. A każdy, kto chciałby swoim sponsorowaniem wesprzeć wydrukowanie tej książki może to zrobić dzięki udostępnieniu konta przez Dyrektora Zakładu Poligraficznego Sindruk (Nr 53 2490 0005 0000 4500 2566 3684 z dopiskiem dofinansowanie publikacji). – Będzie wymieniony w książce w specjalnym  podziękowaniu autora. Otrzyma także zarezerwowany egzemplarz książki, zapewnia Bogusław Bardon.

Dotychczas ukazały się autorskie książki i opracowania: Oto jest wolności śpiew: śpiewnik internowanych (Opole 2003), Nauczyciel Opolan Biskup Antoni Adamiuk (Opole 2000), Ocenzurowane lata (1987). Represje komunistyczne na Śląsku Opolskim. Więźniowie polityczni PRL. W obronie braci Jerzego i Ryszarda Kowalczyków z Opola (2020) zamyka rozdział poświęcony zamachowi bombowemu na uczelni.

PODZIEL SIĘ