14.1 C
Wrocław
Policja zatrzymała w Wałbrzychu dwóch strażników miejskich – zrywali plakaty i...

Policja zatrzymała w Wałbrzychu dwóch strażników miejskich – zrywali plakaty i banery Andrzeja Dudy

Piotr Drabik, CC BY 2.0, Flickr
Każda kampania wyborcza rozgrzewa emocje i zdarza się, że także agresję zacietrzewionych wyborców, ale to co obserwujemy ostatnio budzi coraz większy niepokój. Media niemal codziennie ujawniają kolejne przypadki agresji, chamstwa, a nawet przestępstw inspirowanych sympatiami – czy może bardziej antypatiami – politycznymi. Jak poinformował na Twitterze wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, w Wałbrzychu zatrzymano strażników miejskich, którzy zrywali plakaty i banery Andrzeja Dudy.

– Policja zatrzymała w Wałbrzychu dwóch strażników miejskich. Nieumundurowani strażnicy zrywali plakaty i banery Andrzeja Dudy. W ich nieoznakowanym pojeździe znaleziono ok. 30 zerwanych banerow. Zeznali, że robili to na polecenie przełożonych 

– poinformował na Twitterze wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik.

Zgodnie z obowiązującym prawem, niszczenie materiałów wyborczych jest wykroczeniem. Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną lub też w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, podlega karze aresztu albo grzywny ( do 5 000 tys. złotych ). 


Od północy trwa cisza wyborcza; do zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz kandydatów. Zakaz obowiązuje też w internecie. Za złamanie ciszy grozi nawet 1 mln zł grzywny.

Jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, „ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania lub zachęcania do głosowania w określony sposób.

Nie wolno też zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać. Agitować nie wolno także w internecie.

Źródło: niezalezna.pl, twitter.com

PODZIEL SIĘ