Komisja Europejska: Polska gospodarka ma szansę szybko wyjść z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa

Polska gospodarka ma szansę szybko wyjść z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa – przewiduje tak Komisja Europejska. Równocześnie rząd chce poprzez wspieranie dużych inwestycji infrastrukturalny oraz tych lokalnych pobudzić rozwój gospodarczy.

Rząd szacuje, że dzięki tarczy antykryzysowej i finansowej udało się uratować 5 mln miejsc pracy.

– Na dzisiaj możemy powiedzieć, że ponad 110 mld złotych trafiło do przedsiębiorców na ratowanie miejsc pracy – podkreśliła Marlena Maląg, minister rodziny pracy i polityki społecznej.

Przedsiębiorcy mogli skorzystać m.in. z mikropożyczek, zawieszenia składek na ZUS, kredytów płynnościowych.

Pomoc okazała się skuteczna, ponieważ była konsultowana z przedsiębiorcami – mówił ekonomista Artur Beń.

– Walka o gospodarkę jest podobna do walki w medycynie. W odpowiednim czasie trzeba podać odpowiednie lekarstwo i wprowadzić odpowiednią kurację – zaznaczył ekonomista.

Dodatkowy miliard złotych dla gospodarstw rolnych najbardziej dotkniętych kryzysem zapowiedział z kolei minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Środki trafią głównie do producentów mięsa, mleka oraz roślin ozdobnych.

– Zaproponowaliśmy, żeby przesunąć na ten cel część środków niewykorzystanych jeszcze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – wskazał minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Według Komisji Europejskiej PKB Polski w tym roku skurczy się o 4,6 procent. Gospodarka ma jednak odbić już w przyszłym roku. Polska ma też drugie najniższe bezrobocie wśród państw Wspólnoty.

– To oznacza, że te instrumenty, które Polska zastosowała czyli tarcze antykryzysową, a w szczególności tarcza finansowa przynosi pozytywne rezultaty – wskazuje europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Prognozy wskazują, że polska gospodarka szybko odrobi straty spowodowane kryzysem.

– To, że będziemy mieli najniższą recesję powoduje, że stajemy się najbardziej wiarygodnym rynkiem dla inwestycji, dla inwestorów – zaznaczył Artur Beń.

Szybkie wprowadzenie skutecznej pomocy nie byłoby możliwe bez dobrej współpracy rządu z prezydentem.

– To było dobre współdziałanie po to, żeby pomóc polskiej gospodarce, polskiemu społeczeństwu, nam wszystkim. Chciałbym, żeby w Polsce nadal działano tak przez najbliższe lata, żebyśmy rzeczywiście wrócili na drogę dynamicznego rozwoju gospodarczego i jeszcze przyspieszyli, bo to jest nasza wielka szansa – powiedział prezydent Andrzej Duda w Bielsku Podlaskim.

Mimo, że część programów pomocowych się kończy, rząd deklaruje, że nadal będzie wspierał przedsiębiorców już w innej formie.

– Teraz poprzez inwestycje, poprzez szeroki strumień wsparcia finansowego dla inwestycji m.in. rządowy program inwestycji lokalnych. Dla samorządów trafi 6 mld zł – poinformowała min. Marlena Maląg.

Rząd chce wspierać inwestycje samorządowe. W Krakowie dzięki współpracy z samorządem województwa powstanie nowoczesne centrum serwisowe dla kolei – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– To, co dzisiaj się dzieje, to jest potwierdzenie naszej deklaracji, że będziemy robili wszystko, aby realizować przedsięwzięcia potrzebne Polsce i Polakom – podkreślił minister.

Rząd nie rezygnuje też z dużych projektów infrastrukturalnych takich jak: przekop Mierzei Wiślanej oraz budowa CPK. Maja one pobudzić gospodarkę i zapewnić szybki rozwój Polski.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ