Duda i Trzaskowski idą łeb w łeb

Duda4.jpg
fot: youtube

Najświeższe sondaże dotyczące drugiej tury wyborów prezydenckich jednoznacznie pokazują, że walka będzie toczyć się do ostatniej sekundy i liczy się dosłownie każdy głos.

Wyniki najnowszych badań nierzadko przypominają bardziej „remis ze wskazaniem” na jednego z kandydatów niż bezpieczne i pewne zwycięstwo któregoś z nich.

O ile wszyscy Polacy, którzy interesują się polityką, wiedzą, że sondaże nie zawsze mają pokrycie w rzeczywistości (vide 2015 r. i starcie Duda-Komorowski), o tyle wyniki powinny tym bardziej mobilizować do wzięcia udziału w wyborach. Przedstawiamy przegląd sondaży i ankiet wyborczych.

Jak widać, czytelnicy portalu telewizjarepublika.pl są bardzo zmobilizowani i zdecydowani:

A jak przedstawia się sytuacja w innych grupach – na przykład wśród kibiców sportowych?

Preferencjom wyborczym tej zęści polskiego społeczeństwa przyjrzała się firma Sport Analytics.

Wśród aktywnych kibiców sportowych (przedział wiekowy 18-44 lata) zdecydowanie wygrywa urzędujący prezydent Andrzej Duda. Na ubiegającą się o reelekcję głowę państwa chce głosować 45,9 proc. badanych, zaś na jego kontrkandydata, włodarza Warszawy Rafała Trzaskowskiego- 35,3 proc.

Niezdecydowanych jest 5,1 proc. respondentów, natomiast 13,7 proc. nie zamierza brać udziału w II turze wyborów.

Na kandydata Koalicji Obywatelskiej chętniej głosują kobiety – 55,6 procent zadeklarowało poparcie dla Rafała Trzaskowskiego w porównaniu do 44,4 proc. pań zamierzających głosować na Andrzeja Dudę. Z kolei w przypadku mężczyzn urzędujący prezydent zdecydowanie wygrywa, mogąc liczyć na 45,1 proc. poparcia. Na włodarza Warszawy chce głosować 35 proc. panów.

Jeżeli chodzi o podział na grupy wiekowe, w każdej z nich wygrywa Andrzej Duda, przy czym jego poparcie rośnie wraz z wiekiem respondentów. I tak w grupie 18-24 lat ubiegający się o reelekcję prezydent może liczyć na 43 proc. głosów, zaś kandydat KO- na 37,2 proc. W grupie wiekowej 25-34 lat na Dudę chce głosować 43 proc. ankietowanych, natomiast na jego kontrkandydata – 35,5 proc. W grupie wiekowej 35-44 lat umacnia się przewaga kandydata PiS, który uzyskuje 50 proc. poparcia, natomiast Trzaskowski- 34,1 proc.

Zwycięstwo „o włos” daje prezydentowi Andrzejowi Dudzie sondaż Indicator dla „Gazety Polskiej” :

Andrzej Duda 45,9 proc.

Rafał Trzaskowski 44,7 proc.

nie wezmę udziału w wyborach 3,3 proc.

jeszcze nie zdecydowałem(am) 6,1 proc.

W sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu” walka jest podobnie wyrównana: Duda może liczyć na 48,72 proc., a Trzaskowski na 47,33 proc. głosów.

Dziennik „Rzeczpospolita” informuje natomiast, że według przeprowadzonego na jego zlecenie sondażu IBRiS Rafał Trzaskowski osiąga wynik 45,3 proc., natomiast Andrzej Duda- 44,4 proc. Gazeta odnotowuje, że różnica ta mieści się w granicach błędu statystycznego.

Innymi słowy, nawet wstępny wynik ogłoszony po zamknięciu lokali wyborczych w niedzielę wieczorem, do poniedziałku może się jeszcze zmienić.

Źródło: PAP, Niezależna, Twitter/ telewizjarepublika.pl

PODZIEL SIĘ