Ścieżki rowerowe we Wrocławiu – ekologiczny transport

W dobie dużych smogowych problemów i zanieczyszczenia środowiska, rower jest wspaniałą alternatywą dla samochodów produkujących ogromną ilość spalin i hałasu w mieście. Jadąc rowerem wykorzystujemy siłę własnych mięśni, by ten mógł się poruszać, dlatego porównując go do samochodu, bądź nawet do autobusu, bezspornie rower wygrywa. Nie emitując żadnych spalin ani innych szkodliwych substancji, które potem dostają się do powietrza bądź gleby, zyskuje przewagę wśród środków transportu drogowego.

Ponadto rower nie potrzebuje paliwa, które jak wiemy ma wiele negatywnych cech pod kątem ochrony środowiska. Zarówno jego wydobycie, jak i następnie użytkowanie wiąże się z dużymi stratami dla naszej planety. Kolejnym aspektem będzie produkcja roweru. W porównaniu z samochodem wymaga jednak znacznie mniejszej ilości zasobów naturalnych, które są i tak już mocno ograniczone. Bezspornym jest również fakt, że jazda na rowerze sprzyja zdrowiu. Regularne przejażdżki wpływają bardzo korzystnie na nasz stan zdrowia i poprawę kondycji. Zamieniając samochód na rower wpływamy zarówno na środowisko, jak i na zdrowie, co oczywiście jest bardzo korzystne.

Jak się okazuje, Wrocław jest najbardziej przyjaznym rowerzystom miastem w Polsce! Tak wynika z raportu przygotowanego przez magazyn Rowertour. W zestawieniu brane były pod uwagę m.in. długość sieci tras rowerowych, liczba rowerów miejskich, czy liczba miejsc parkingowych dla rowerzystów, ale także sposób konsultowania rozwiązań rowerowych z mieszkańcami.

Wrocław posiada sieć ponad 214 kilometrów dróg rowerowych, z czego 16 kilometrów biegnie przez parki i 15 przez wały przeciwpowodziowe. A to jeszcze nie koniec, bowiem ścieżki rowerowe są wciąż w budowie i każdego roku powstają kolejne kilometry. W planach miasta przewidywane jest połączenie wszystkich ważnych celów podróży spójną siecią. Popularne trasy, które biegną przez Wrocław są następujące:

  • Trasa prowadząca wałami nad rzeką Odrą, licząca 9,4 km. Trasa dość prosta i niedługa. Bardzo lubiana przez wrocławian, więc dość tłumnie uczęszczana.
  • Trasa wokół terenów wodonośnych ma 13,4 km. Jest już trochę dłuższa od wcześniejszej, ale niewiele. Podobnie jak poprzednia, prowadzi głownie wałami.
  • Trasa na Tor Wyścigów Konnych – 19,4 km. Wyścigi konne odbywają się na torze na Partynicach
  • Wycieczka po Starym Mieście. Tutaj odległość to około 6,7 km. Można zwiedzić ścisłe centrum miasta, podziwiając przy tym jego uroki.
  • Wrocławska pętla, ta opcja to już 27 km. Jadąc tędy mamy możliwość przejażdżki przez geometryczny środek Wrocławia.
  • Trasa obiektów militarnych Wrocławia, to już cała wyprawa, z pewnością dla bardziej wprawionych rowerzystów, bowiem mamy aż 63 km do pokonania. Jedzie się tropem zabytkowych obiektów militarnych Wrocławia.
  • Trasa ze wschodu na zachód Wrocławia – 40 km. Ta trasa łączy w sobie przyrodę wzdłuż rzeki, wraz z miejskim zgiełkiem. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Wszystkie te trasy wraz z mapkami opisane są szczegółowo na stronie www.typowro.pl.

Materiał powstał dzięki wsparciu WFOSiGW

 

 

Poglądy autorów i treści zawarte w artykule nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

źródło: typowro.pl

PODZIEL SIĘ