11.7 C
Wrocław
Środowiska LGBT zamierzają protestować w całej Polsce. Przygotowano „ABC demonstranta”

Środowiska LGBT zamierzają protestować w całej Polsce. Przygotowano „ABC demonstranta”

ped.jpg
zdjęcie ilustracyjne
Wczoraj policja zatrzymała Michała Sz. „Margot”, wobec którego sąd zastosował uprzednio sankcje w postaci dwumiesięcznego aresztu tymczasowego. W związku z tym środowisko LGBT w Warszawie zorganizowało uliczne protesty. 48 uczestników zatrzymali policjanci. Dzisiaj, na znak „solidarności z Margot”, protesty zapowiadane są w wielu miastach Polski, a także na Wyspach Brytyjskich. Duża manifestacja pod hasłem „Nigdy nie będziesz szła sama! Solidarnie przeciw queerfobii” ma się odbyć również w Warszawie.

W piątek po południu przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii odbył się protest przeciwko decyzji sądu o dwumiesięcznym areszcie dla Michała Sz., identyfikującego się jako Małgorzata Sz., „Margot”. Chodzi o uszkodzenie w czerwcu furgonetki z hasłami anty-LGBT i atak na jej kierowcę.

Początkowo przed siedzibą KPH na ul. Solec w Warszawie zebrało się kilkudziesięciu aktywistów, którzy protestowali przeciwko aresztowaniu Sz. Na miejscu był również policyjny radiowóz i kilku policjantów. Według relacji rzecznika KSP nadkom. Sylwestra Marczaka policja w obawie o bezpieczeństwo funkcjonariuszy nie zatrzymała Sz. na ul. Solec – choć Sz. się tego domagał – a zrobiła to dopiero później, na Krakowskim Przedmieściu. Po wprowadzeniu Sz. do radiowozu tłum zaatakował radiowóz m.in. skacząc po nim.

Jak poinformowała dzisiaj stołeczna policja, zatrzymano 48 uczestników protestu.

„Zatrzymano 48-osób najbardziej agresywnych. Zatrzymania dotyczą art. 254 par 1 KK: tj: Kto bierze czynny udział w zbiegowisku wiedząc, że jego uczestnicy wspólnymi siłami dopuszczają się gwałtownego zamachu na osobę lub mienie. Osoby zatrzymano m.in. na Karkowskim Przedmieściu, jak również na ul. Wilczej w Warszawie. Wśród 48-osób zatrzymanych znajdują się także osoby, wobec których prowadzone będą także czynności dot. m.in. naruszenia nietykalności (1 osoba) uszkodzenia radiowozu oraz urządzeni nagłaśniających (3 osoby) znieważenia pomnika (1 osoba). O zatrzymaniach poinformowano niezwłocznie prokuraturę, a czynności procesowe będą realizowane z udziałem ustanowionych obrońców”

– czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronach Komendy Stołecznej Policji.

Tymczasem środowiska LGBT zapowiadają na dziś protesty w wielu miastach Polski, m.in. w Gdańsku, Bydgoszczy, Lublinie czy Krakowie, a także poza granicami Polski – m.in. w Londynie i Edynburgu. O planowanych protestach można przeczytać na grupie „Tęczowa Polska” w serwisie reddit.com.

„W związku z bezprawnym aresztowaniem aktywistki Margot ze Stop Bzdurom oraz wydarzeniami w Warszawie, brutalnym zatrzymaniem aktywistek i aktywistów, w czasie demonstracji okażemy również solidarność z ofiarami policyjnej łapanki”

– czytamy na facebookowej stronie wydarzenia – gdańskiego protestu zaplanowanego na godz. 16.00.

Również w Warszawie dziś wieczorem na Placu Defilad ma odbyć się duża demonstracja pod hasłem „Nigdy nie będziesz szła sama! Solidarnie przeciw queerfobii”.

W poście dotyczącym protestów w serwisie reddit.com opublikowano również link do „ABC demonstranta” przygotowanego przez organizację Anarchistyczny Czarny Krzyż. W poradniku, który przedstawia „jak zachować się w razie ewentualnego spotkania z policją”, możemy przeczytać m.in. takie zalecenia:

„Jeśli zostaną zatrzymane jakiekolwiek osoby, wszyscy udajemy się pod komisariat, na którym są one przetrzymywane. Solidarność naszą bronią”.

„Jeśli zostałeś zatrzymany, zwracaj na siebie uwagę i wykrzykuj swoje imię i nazwisko, aby informacja o twoim zatrzymaniu trafiła do organizatorów. Jeśli przed zabraniem ci dokumentów lub spisaniem będzie możliwość ucieczki – UCIEKAJ!”

„Jeśli masz przy sobie jakieś przedmioty “nielegalne” – mogące ci zaszkodzić spróbuj się ich pozbyć”.  

W poście przedstawiono również zalecenia dla protestujących z innego poradnika.

„(…) Weź torbę lub plecak, wodę, maseczkę, ubierz się najlepiej na czarno, zapisz numery telefonów na ciele markerem, nie idź sam, wracaj w grupie”.

We wpisie zachęca się również do zbiórki na rzecz kolektywu „Stop Bzdurom”, którego częścią jest identyfikujący się jako Małgorzata Sz. – „Margot”, Michał Sz. 

Dotychczas w akcji zatytułowanej „Stop Bzdurom – fundusz na prawników, dalsze dzikie akcje i wlepy” aktywistom LGBT udało się zebrać za pośrednictwem platformy zrzutka.pl ponad 150 tysięcy złotych. Ponadto, w zagranicznej wersji akcji crowdfundingowej aktywiści ze „Stop Bzdurom” – za pośrednictwem FireFund – zebrali 7600 euro.

Źródło: niezalezna.pl, reddit.com
PODZIEL SIĘ