Rząd zapowiada pakiet stymulujący dla polskiej gospodarki

Rząd zapowiada pakiet stymulujący dla polskiej gospodarki, który ma być odpowiedzią na kryzys wywołany epidemią koronawirusa. Pakiet ma składać się z kilku filarów. To m.in. specjalny status VIP dla inwestorów z zagranicy, którzy utworzą tysiąc nowych miejsc pracy. W trakcie konferencji Foreign Direct Investment Forum nowe rozwiązania zapowiedzieli premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Jadwiga Emilewicz.

W trakcie forum gospodarczego premier Mateusz Morawiecki mówił o aktualnej kondycji polskiej gospodarki. Wskazywał na potężną pulę środków, jaka trafiła do przedsiębiorców za sprawcą tarczy antykryzysowej.

– To, że Polska jest w lepszej pozycji niż inne kraje, to dzięki naszej szybkiej reakcji – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślał, że Polska poprzez pakiet płynnościowy, adresowany do firm, chciała skutecznie odpowiedzieć na brak popytu. Dodał, że z pomocy skorzystało 65 procent polskich firm, co przełożyło się także na ochronę i utrzymanie miejsc pracy.

– Dziś możemy powiedzieć, że wzrost bezrobocia wyniósł zero. W krajach takich jak Szwecja czy Litwa bezrobocie wzrosło o 2,5 pkt. proc. – poinformował premier.

Mateusz Morawiecki wskazywał, że chce przyciągać do Polski kolejne inwestycje z zagranicy. Zapowiedział, że to właśnie inwestycje mają być odpowiedzią rządu na kryzys. Dotyczy to nie tylko budowy dróg i szlaków kolejowych, ale także potężnych inwestycji, jak Centralny Port Komunikacyjny. Na inwestowanie większej puli środków firmom, w ocenie premiera, ma pozwolić estoński CIT. To element szerszego pakietu stymulującego dla polskiej gospodarki, który zapowiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz.

– Staramy się również zaproponować specjalną ulgę robotyzacyjną, automatyzacyjną – wskazała wicepremier.

Cały pakiet stymulujący ma być oparty na czterech filarach. To, obok estońskiego CIT-u i ulgi od wydatków na automatyzację linii produkcyjnych, także uproszczenia przy inwestowaniu w specjalnych strefach ekonomicznych oraz specjalny status VIP dla największych inwestorów. Wicepremier Jadwiga Emilewicz ogłosiła, że resort rozwoju pracuje nad wprowadzeniem „statusu inwestora zagranicznego”.

– Chcemy kierować nowe rozwiązania do inwestorów gotowych zainwestować ok. 1 mld złotych, chcących stworzyć przynajmniej tysiąc nowych miejsc pracy, zatrudniających obecnie 3 tys. pracowników – podkreśliła Jadwiga Emilewicz.

Wszystkie nowe rozwiązania mają być konsultowane z biznesem. Na kondycję polskiej gospodarki w najbliższych miesiącach wpływ będą miały nie tylko działania samego rządu, ale też otoczenie i kondycja innych europejskich gospodarek.

– Moje obawy są zwrócone na zewnątrz, na to, jak będzie się rozwijać i odbudowywać strefa euro. Jesteśmy znacznie zależni od euro strefy. To do niej trafia 70 procent polskiego eksportu – zwrócił uwagę premier Mateusz Morawiecki.

Polska gospodarka wygląda bardzo dobrze na tle innych europejskich państw. Spadek PKB nie był tak gwałtowny, jak np. we Francji, Włoszech czy w Hiszpanii.

źródło: radiomaryja.pl

PODZIEL SIĘ