TVP3 Wrocław: Rektor zasiądzie na ławie oskarżonych

fot: youtube
Jak informuje TVP3 Wrocław Sąd Okręgowy we Wrocławiu uchylił decyzję sędziego Krzysztofa Korzeniewskiego o umorzeniu bez procesu sprawy b. rektora Uniwersytetu Medycznego i prezesa spółki Data Techno Park. Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Śródmieścia musi ponownie zająć się sprawą.

Akt oskarżenia w sprawie b. rektora Uniwersytetu Medycznego Marka Z. i prezesa spółki Data Techno Park Marka G. wpłynął do wrocławskiego sądu po śledztwie przeprowadzonym przez katowicką prokuraturę regionalną i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Rektor został oskarżony m.in. o to, że bez zgody Ministerstwa Skarbu Państwa zbył należące do Uczelni udziały w spółce Data Techno Park. Beneficjentem transakcji był prywatny przedsiębiorca. Spółka była w tym czasie szczodrze dofinansowywana przez państwo – realizowała wielomilionowe projekty z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – w tym nowoczesną bazę do przechowywania danych medycznych.

W pierwszej instancji sędzia Krzysztof Korzeniewski umorzył sprawę bez przeprowadzenia procesu. Argumentował, że rektor z zawodu dentysta podejmując decyzję o zbyciu należących do uczelni udziałów, opierał się na opinii radcy prawnego do którego miał zaufanie.

Innego zdania była prokuratura, która złożyła zażalenie na decyzję sędziego Korzeniewskiego podkreślając, że w tej sprawie jest dużo różnych dowodów.

– To, co sąd przedstawił w szczątkowym uzasadnieniu, to jest naprawdę ocena dowodów. A ocenę można przeprowadzić dopiero po przeprowadzeniu postępowania – mówiła w ub.r. prokurator Beata Salamon z Katowic.

Śledczy zgodnie z zapowiedzią odwołali się od decyzji sądu pierwszej instancji. Umorzenie zostało uchylone przez Sąd Okręgowy, a sprawa przekazana do ponownego rozpatrzenia Sądowi Rejonowemu dla Wrocławia – Śródmieścia. Termin pierwszej rozprawy nie został jeszcze wyznaczony.

źródło: TVP3 Wrocław

PODZIEL SIĘ