Protasiewicz: rozstanie ministra Ardanowskiego z formacją PIS jest przesądzone

Piątka dla zwierząt z 36 poprawkami przeszła w Senacie. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zaraz po głosowaniu miał powiedzieć, że to jest najlepsze, co Senat mógł osiągnąć a Gość Rozmowy Dnia w Radio Wrocław poseł Jacek Protasiewicz z Koalicji Obywatelskiej jest przekonany, że osiągnięto trudne porozumienie. Rolnicy czują się oszukani i będą kolejne protesty.

Ustawa ma wiele wątków i tylko niektóre zapisy w wersji rządowej były rozsądne, jak wykorzystywanie zwierząt w cyrkach czy chów klatkowy. Z kolei ubój rytualny został – prawdopodobne na skutek działalności lobbingowej – rozdzielony na ubój bydła i ubój drobiu. Okazało się, że w wersji rządowej, ubój rogacizny jest niehumanitarny a drobiowy już tak. Rząd w tym wszystkim już się tak pogubił, że sknocił ustawę. Dopiero senatorowie zajęli się ustawą i poszli po rozum do głowy. Zmodyfikowali jej brawurową wersję, którą zaproponował PIS i w błyskawicznym tempie ją przeforsował.

Działacze PSL byli na proteście rolników w Warszawie, czego skutkiem miało być wczorajsze głosowanie, mówił poseł w Radio Wrocław.

Sposób zakończenia działalności przez hodowców i branż pokrewnych zaproponowany w ustawie pn. „piątka dla zwierząt” jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Konstytucja RP nakazuje by ograniczanie działalności gospodarczej następowało w drodze ewolucyjnej a nie rewolucyjnej.

Wyraźnie widać, że wewnątrz Prawa i Sprawiedliwości „piątka” wzbudzała wątpliwości wśród posłów i szefa resortu, który o niczym nie wiedział.

Sądzę, że rozstanie ministra Ardanowskiego z formacją PIS jest przesądzone, chociaż pod tym względem Jarosław Kaczyński jest elastyczny…

 

Źródło: Radio Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ